Szpital miejski PCK powiększy się o nowoczesne skrzydło. A co z jego historyczną częścią?

2015.08.05 00:00
Szpital Miejski im. PCK zostanie rozbudowany. Białostocki magistrat zaczął przygotowania do tej inwestycji.
Szpital miejski PCK powiększy się o nowoczesne skrzydło. A co z jego historyczną częścią?
Fot: UM Białystok/Marcin Jakowiak
W miejscu parterowej przybudówki ma powstać nowoczesne, pięciokondygnacyjne skrzydło

Departament Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg (na oferty czeka do 17 sierpnia) na wykonanie projektu rozbudowy Szpitala Miejskiego przy ul. Sienkiewicza 79. Wykonawca będzie miał za zadanie sporządzić kompleksową dokumentację, a potem pełnić nadzór autorski nad inwestycją. Sam projekt powinien być gotowy do końca 2016 r. Budowa ruszy więc najwcześniej w 2017 r.

Już wiadomo, że w miejscu istniejącej dziś parterowej części szpitala, od północno-zachodniej strony, powstanie nowy, pięciokondygnacyjny obiekt. Konieczne będzie więc wyburzenie fragmentu, gdzie mieszczą się pomieszczenia pomocnicze.

Parter nowego budynku będzie przeznaczony na poradnie specjalistyczne: kardiologiczną, gastrologiczną oraz rejestrację pacjentów. Na I i II piętrze zostaną usytuowane sale dla pacjentów, a także pomieszczenia gospodarcze, w tym szatnie i magazyny. III piętro zajmie apteka szpitalna. W piwnicach znajdzie się pracownia tomografii komputerowej, tlenownia oraz pomieszczenia do przechowywania zwłok.

Budynek szpitala ma ciekawą historię. Od 1928 r. mieściło się w nim elitarne gimnazjum hebrajskie. Obiekt był wówczas uważany za bardzo nowoczesny - miał centralne ogrzewanie i węzeł sanitarny, posiadał 20 sal lekcyjnych. W roku szkolnym 1937/1938 zakład tworzyły hebrajska szkoła podstawowa, gimnazjum oraz liceum. Łącznie placówka posiadała 18 klas i 676 uczniów. Nauczanie odbywało się w niej języku hebrajskim, ale miała status szkoły publicznej. Wielu absolwentów tego gimnazjum zasiliło przyszłe elity Izraela, w tym premier Icchak Shamir.

W 1939 r. Sowieci przekształcili gimnazjum w dziesięcioletnią szkołę państwową. W latach 1941-43 Niemcy zamordowali większość z jej profesorów, a budynek został spalony. Po odbudowie, w 1960 r. utworzono w nim szpital miejski. Budynek ostatnio był remontowany w 2006 r. Jego najstarsza część podczas planowanej przebudowy ma być nie zmieniana.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1670 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39