Departament Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg (na oferty czeka do 17 sierpnia) na wykonanie projektu rozbudowy Szpitala Miejskiego przy ul. Sienkiewicza 79. Wykonawca będzie miał za zadanie sporządzić kompleksową dokumentację, a potem pełnić nadzór autorski nad inwestycją. Sam projekt powinien być gotowy do końca 2016 r. Budowa ruszy więc najwcześniej w 2017 r.
Już wiadomo, że w miejscu istniejącej dziś parterowej części szpitala, od północno-zachodniej strony, powstanie nowy, pięciokondygnacyjny obiekt. Konieczne będzie więc wyburzenie fragmentu, gdzie mieszczą się pomieszczenia pomocnicze.
Parter nowego budynku będzie przeznaczony na poradnie specjalistyczne: kardiologiczną, gastrologiczną oraz rejestrację pacjentów. Na I i II piętrze zostaną usytuowane sale dla pacjentów, a także pomieszczenia gospodarcze, w tym szatnie i magazyny. III piętro zajmie apteka szpitalna. W piwnicach znajdzie się pracownia tomografii komputerowej, tlenownia oraz pomieszczenia do przechowywania zwłok.
Budynek szpitala ma ciekawą historię. Od 1928 r. mieściło się w nim elitarne gimnazjum hebrajskie. Obiekt był wówczas uważany za bardzo nowoczesny - miał centralne ogrzewanie i węzeł sanitarny, posiadał 20 sal lekcyjnych. W roku szkolnym 1937/1938 zakład tworzyły hebrajska szkoła podstawowa, gimnazjum oraz liceum. Łącznie placówka posiadała 18 klas i 676 uczniów. Nauczanie odbywało się w niej języku hebrajskim, ale miała status szkoły publicznej. Wielu absolwentów tego gimnazjum zasiliło przyszłe elity Izraela, w tym premier Icchak Shamir.
W 1939 r. Sowieci przekształcili gimnazjum w dziesięcioletnią szkołę państwową. W latach 1941-43 Niemcy zamordowali większość z jej profesorów, a budynek został spalony. Po odbudowie, w 1960 r. utworzono w nim szpital miejski. Budynek ostatnio był remontowany w 2006 r. Jego najstarsza część podczas planowanej przebudowy ma być nie zmieniana.
ewelina.s@bialystokonline.pl