Szlachetna Paczka od lat zmienia na lepsze życie nie tylko obdarowanych rodzin, ale również wolontariuszy, którzy odnajdują radość w czynieniu dobra.
Co 20. Polak żyje w skrajnej biedzie. Nie bądźmy obojętni i wspólnymi siłami zmieniajmy nasz świat na lepsze!
- Każda osoba jest na wagę złota. Paczka zmienia na dobre świat potrzebujących, czyli osób, które na co dzień zmagają się z niepełnosprawnością, żyją w ubóstwie, bardzo często są samotne. W zeszłym roku w Szlachetną Paczkę zaangażowało się 12 tys. wolontariuszy. Ile będzie w tym roku? To zależy także od Ciebie. Jeden wolontariusz to szansa na zmianę na dobre w trzech rodzinach. Dołącz do nas! – zachęca do wolontariatu Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.
Na czym polega wolontariat w Szlachetnej Paczce?
Wolontariusze co roku odwiedzają najbardziej potrzebujące rodziny w naszym regionie. Poznają historię tych ludzi i ich potrzeby, a następnie pośredniczą w przekazywaniu spersonalizowanego wsparcia od darczyńców.
Wolontariat ma ogromne znaczenie. Czasem największym wsparciem, jakie możemy okazać nie są wcale rzeczy materialne, a zaledwie zwykła rozmowa i okazanie zainteresowania. Samotność jest równie straszna, jak i sama bieda. Wolontariusze w łatwy sposób mogą wywołać uśmiech na twarzach potrzebujących i zmienić ich życie na lepsze.
Działania charytatywne to przede wszystkim ludzie, których łączy chęć niesienia dobra. Poznasz tu wiele wspaniałych osób.
- Trzeba pamiętać, że w Szlachetnej Paczce nigdy nie zostajesz sam. Masz wsparcie innych wolontariuszy ze swojego zespołu. Poznajesz też mnóstwo innych wolontariuszy i rodzinę. Dostajesz dawkę wiedzy z wdrożeń, e-learningów, ale też z doświadczenia kolegów z zespołu – mówi Wiktoria wieloletnia wolontariuszka Szlachetnej Paczki.
W całej Polsce brakuje jeszcze 4550 wolontariuszy. Na Podlasiu - 174. Zgłoszenia odbywają się poprzez formularz zamieszczony na stronie internetowej.
W ubiegłym roku pomoc otrzymało aż 15 482 rodzin z całej Polski!
Wśród osób, które otrzymały paczki było 5 tys. seniorów, prawie 17,6 tys. dzieci i 5 tys. samodzielnych rodziców. Pamiętajmy, że za każdą z tych cyfr kryją się osobiste historie ludzi żyjących w naszym otoczeniu.
Super bohaterowie są też poszukiwani przez Akademię Przyszłości
Do Akademii Przyszłości trafiają dzieci z niskim poczuciem własnej wartości. Ten program społeczny wspiera najmłodszych w ich budowaniu wiary w siebie i odkrywaniu swojego potencjału.
– Wolontariat w Akademii polega na cotygodniowych, godzinnych spotkaniach z naszym podopiecznym. Chcemy, żeby na tych spotkaniach dziecko poczuło, że jest potrzebne, że ma silne strony, które może wykorzystać w przyszłości. To jest tylko godzina, ale może bardzo dużo przynieść nam i naszemu podopiecznemu – mówi Maciej wolontariusz Akademii Przyszłości.
Formularz zgłoszeniowy znajdziemy na stronie internetowej
24@bialystokonline.pl