Od 2011 r. liczba wypadków na kolei zmniejszyła się o jedną czwartą, a osób poszkodowanych o 44%. W 2014 r. na przejazdach zanotowano o 14% mniej wypadków niż w 2013. To efekt prowadzonej od 2005 r. kampanii społecznej, ale także największego w historii programu inwestycyjnego, w ramach którego PLK remontuje tysiące km linii kolejowych czy modernizuje 1400 (z ponad 12 tys. zarządzanych przez spółkę) przejazdów i 3000 rozjazdów kolejowych za sumę 3 mld zł.
– Wszystkie przejazdy kolejowo-drogowe są bezpieczne. Niezależnie od kategorii, gwarantują pieszym i kierowcom bezpieczne pokonanie torów. Pod jednym warunkiem: poszanowania przepisów o ruchu drogowym. A z tym w Polsce wciąż jest największy problem, bo wielu z nas mniej lub bardziej świadomie je ignoruje. Dlatego od 11 lat prowadzimy kampanię społeczną Bezpieczny Przejazd – mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Wśród stałych i całorocznych działań prowadzonych w ramach Bezpiecznego przejazdu organizowane są: symulacje, konkursy, happeningi, prelekcje dla dzieci, patrole Straży Ochrony Kolei w terenie oraz szeroko zakrojona kampania informacyjna w mediach, na plakatach i ulotkach. Wszystko po to, by na przejazdach i innych terenach kolejowych było bezpieczniej.
W ciągu minionych 12 miesięcy, w wyniku nieprzestrzegania przepisów na przejazdach kolejowo-drogowych, poszkodowanych zostało 69 osób. Wskutek wtargnięcia na tory w miejscach niedozwolonych ucierpiało 241 pieszych.
ewelina.s@bialystokonline.pl