Od wtorku do czwartku trwają uroczystości na Świętej Górze Grabarce w związku ze świętem Przemienienia Pańskiego. Jest to jedno z dwunastu głównych świąt w wierze prawosławnej. Ustanowiono je na pamiątkę objawienia się Chrystusa, do którego doszło na górze Tabor. Co roku do Grabarki przybywają pielgrzymi z całego kraju, którzy przynoszą ze sobą drewniane krzyże z podziękowaniami oraz intencjami.
Uroczystościom na Górze Grabarce przewodniczy zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) metropolita Sawa. Towarzyszą mu hierarchowie nie tylko z całej Polski, ale i zagranicy.
Górę Grabarkę nazywa się też "Górą Krzyży"
Święto Przemienienia Pańskiego jest jednym z 12 wielkich świąt w wierze prawosławnej. Zostało ustanowione już w IV wieku. Aktualnie obchodzi się je przede wszystkim na Świętej Górze Grabarce, która zasłynęła w 1710 r. W tym czasie w naszym regionie szalała cholera. Jeden ze starców dostał wówczas objawienia, dzięki dowiedział się, że na pobliskim wzgórzu może znaleźć pomoc. Uda się tam niosąc ze sobą krzyże. W miejscu tym udzie obmywali się i pili wodę ze źródełka. Jak wynika z kroniki parafii w Siemiatyczach wówczas uratowało się od choroby około 10 tys. ludzi. Wierni dziękując Bogu za ten cud zostawili na Górze Grabarce drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego. Od kilkuset lat ludzie przychodzą tu modlić się w różnych intencjach oraz dziękować za okazane łaski i pomoc. Ponad 70 lat temu na Świętej Górze wybudowano też prawosławny żeński klasztor Świętych Marty i Marii. Przebywające tu siostry modlą się i opiekują tym miejscem. Niestety w 1990 doszło do przykrego zdarzenia – drewniana kapliczka spłonęła. 8 lat później wybudowano jednak nową, już murowaną, która stoi tam do dnia dzisiejszego.
Warto wspomnieć, że w roku jubileuszowym podczas święta Przemienienia Pańskiego, na Górze Grabarce miały miejsce centralne prawosławne obchody dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa. Wówczas monaster został obdarowany wykonaną na Górze Atos kopią Iwierskiej Ikony Bogurodzicy. Wyjątkowy podarunek umieszczono w głównej świątyni monasterskiej w specjalnym kiocie jako jedna z głównych świętości klasztoru.
Harmonogram uroczystości
Środa (18.08.2021)
17:30 - Powitanie Hierarchów
18:00 - Nabożeństwo ku czci Przemienienia Pańskiego
23:00 - Nabożeństwo za zmarłych - PANICHIDA
Czwartek (19.08.2020)
1:00 - I Liturgia Święta
4:00 - II Liturgia Święta
6:30 - III Liturgia Święta
9:30 - LITURGIA ŚWIĘTA i uroczysta procesja z poświęceniem owoców
justyna.f@bialystokonline.pl