Do niedzieli (7.08) potrwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Został on ustanowiony po to, by propagować dobrą ideę. Karmienie dziecka mlekiem matki to nie tylko najbardziej ekonomiczny sposób zapewnienia mu pożywienia, ale i najlepszy środek wspomagania jego rozwoju.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie niemowląt wyłącznie piersią aż do końca 6. miesiąca życia. Pierwsze lata życia dziecka to bowiem okres, który ma fundamentalne znaczenie dla jego rozwoju teraz i w przyszłości. W tym czasie wciąż intensywnie rozwija się mózg dziecka, kształtuje się układ odpornościowy, dojrzewa układ pokarmowy i programuje się metabolizm.
Dodatkowo w okresie pierwszych 6 miesięcy życia pokarm matki całkowicie pokrywa zapotrzebowanie energetyczne dziecka. Z badań wynika także, że karmienie pokarmem naturalnym wspomaga rozwój procesów poznawczych niemowląt, natomiast w przypadku wcześniaków karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań związanych z przedwczesnym porodem.
Idea takiego karmienia jest dobra i pożyteczna. Niestety w naszym kraju nie znalazła ona uznania u rządzących.
- Poradnictwo laktacyjne w Polsce nie jest refundowane – mówi Rafał Tomaszczuk, rzecznik podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Natomiast w ciągu dwóch pierwszych miesięcy życia dziecka świeżo upieczona mama może jedynie skorzystać z porady patronażowej udzielanej przez położną. Takich darmowych porad może być od 4 do 6. Położna podpowie, jak prawidłowo trzymać malucha przy karmieniu oraz co powinno znaleźć się w diecie kobiety karmiącej dziecko w sposób naturalny.
Wyniki ostatniego badania opinii dotyczącego karmienia piersią, przeprowadzonego w ramach edukacyjnego programu "1000 pierwszych dni dla zdrowia", pokazują, że kobiety w większości deklarują chęć karmienia piersią swojego potomstwa i mają coraz większą świadomość tego, jak bardzo ich mleko jest wartościowe dla rozwoju dziecka. Niemal 90% badanych uważa, że karmienie piersią to najlepszy możliwy pokarm, jaki mogą dostarczyć swojemu dziecku oraz sposób budowania więzi i poczucia spełnienia w roli mamy. Jednocześnie jedynie 57% mam dzieci do 6. miesiąca karmi wyłącznie piersią.
dorota.marianska@bialystokonline.pl