Światowy Kongres Esperanto to najważniejsze wydarzenie dla miłośników języka, którego twórcą jest Ludwik Zamenhof. W tym roku odbył się po raz 101. w Nitrze - słowackiej miejscowości turystycznej i zgromadził 1300 delegatów z 60 krajów świata. Na zaproszenie organizatorów pojawiła się na nim także reprezentacja białostockiego Centrum im. Ludwika Zamenhofa.
Przedstawicielki CLZ otworzyły w Nitrze wystawę "Život Zamenhofa / Vivo de Zamenhof", która powstała w oparciu o komiks "Doktor Esperanto" i była jedną z trzech ekspozycji towarzyszących kongresowi. Przygotowana została w wersji dwujęzycznej - po słowacku i esperancku. Komiks został wydany przez CLZ w 2014 r. w wersji polskiej, zaś w 2015 r. po angielsku i w esperanto. Wystawa pokazywana jest w budynku dawnej synagogi w Nitrze i będzie czynna do końca sierpnia.
- Spotkałyśmy się z międzynarodową publicznością esperancką, aby opowiedzieć, w jaki sposób my na co dzień popularyzujemy ideę i dzieło Ludwika Zamenhofa, naszego patrona. Mówiłyśmy o konkretnych przykładach: wystawach, projektach edukacyjnych i wydawnictwach. Przedstawiłyśmy także plany w związku z rocznicą śmierci Zamenhofa, przypadającą na 2017 r. - mówiła Anna Talarczyk z CLZ.
W programie obchodów 100. rocznicy śmierci twórcy języka esperanto mają znaleźć się warsztaty dla dzieci "Podróże kształcą", które przybiorą formę wędrówki po świecie i różnych centrach za esperantystą czy utworzenie kolejnych językowych wersji dobrze przyjętego komiksu, który dzięki temu będzie pokazywany w innych krajach Europy i świata.
Kolejnym pomysłem jest książka podróżnicza. CLZ ma "wysłać w świat" dziennikarza i esperantystę, którzy opiszą najciekawsze miejsca związane z esperantem. Planowane jest zorganizowanie międzynarodowego konkursu, który wyłoni obowiązkowe punkty wycieczki.
Mimo decyzji o połączeniu CLZ z Białostockim Ośrodkiem Kultury, obie placówki plany na 2017 r. tworzą niezależnie. Nie wiadomo, czy wszystkie propozycje będą mogły zostać zrealizowane.
kamila.ausztol@bialystokonline.pl