6 marca obchodzony jest Światowy Dzień Obrzęku Limfatycznego. Z tym problemem na świecie boryka się około 250 milionów ludzi. Występuje on u 15% wszystkich chorych na nowotwory, a u pacjentek leczonych z powodu nowotworu piersi u ponad 30%.
- Obrzęk chłonny może dotyczyć całej kończyny górnej i tułowia po tej stronie, może dotyczyć też którejś części kończyny górnej, może to być ramię, przedramię, czasami ręka lub palce, też tak się zdarza. Zdarza się też, że jest obrzęknięta pierś - wyjaśnia Joanna Filipowska, kierownik zakładu rehabilitacji BCO.
Białostockie Centrum Onkologii jest jednym z pięciu ośrodków w kraju, które realizują ogólnopolski program profilaktyki obrzęku limfatycznego po leczeniu raka piersi. Łącznie w ramach projektu wsparciem zostaną objęte 442 kobiety z terenu woj. podlaskiego i lubelskiego.
- Takim podstawowym elementem terapii przeciwobrzękowej jest kompleksowa terapia przeciwobrzękowa, która składa się z terapii takiej wstępnej, bardziej intensywnej, polegającej na wykorzystaniu drenaży limfatycznych. Mogą być to manualne bądź też mechaniczne masaże limfatyczne, które powinny zakończyć się kompresjoterapią. W późniejszym etapie, takim utrwalającym, pacjentka powinna przede wszystkim umieć wykonywać ćwiczenia, jak również nosić odpowiednie rękawy, które dostosowujemy do danej pacjentki – mówi mgr Katarzyna Zubrewicz, fizjoterapeuta BCO.
O możliwości zakwalifikowania pacjentki do programu decyduje lekarz chirurg onkolog bądź fizjoterapeuta po konsultacji z chirurgiem onkologiem.
dorota.marianska@bialystokonline.pl