Pamiętajmy o ofiarach wypadków
Światowe Dni Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w tym roku obchodzone są w dniach 18-20 listopada. Hołd w tym czasie oddawany jest również ekipom ratunkowym, które na co dzień zajmują się następstwami tragicznych zdarzeń na drodze.
W związku z tym podlaska policja wspólnie z Biurem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku zorganizowali akcję poświęconą promowaniu bezpiecznych zachowań na drodze. W jednej z galerii handlowych można było m.in. skorzystać z symulatora zdarzeń, poćwiczyć na fantomie udzielanie pierwszej pomocy, a także otrzymać elementy odblaskowe poprawiające naszą widoczność na drodze.
- Generalnie ludzie zatrzymują się. Są ciekawi, co policja robi w galerii handlowej. Mieliśmy pana, który dość wnikliwie pytał o statystyki, o to, kto jest winny wypadkom - piesi czy kierujący. Trzeba przyznać, że jednak więcej zdarzeń powodują kierowcy. Są też pytania o pierwszą pomoc. Chcemy przypomnieć, że na bezpieczeństwo pracuje nie tylko policja, ale my wszyscy. Włączyliśmy też do akcji klasy mundurowe – mówi Edyta Wilczyńska z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Białymstoku.
Czarne statystyki
Policjanci przypominają, że od lat niezmienną przyczyną wypadków na drogach jest brawura i notoryczne przekraczanie dozwolonej prędkości, a także złe wykonywanie manewrów drogowych czy niedostosowanie sposobu jazdy do warunków panujących na drodze.
Kolejną, równie częstą, przyczyną wypadków drogowych jest jazda po spożyciu alkoholu. Ze statystyk wynika, że pijani kierowcy są sprawcami 13% śmiertelnych zdarzeń.
Ponadto od stycznia do końca października tego roku na drogach woj. podlaskiego wydarzyły się 582 wypadki drogowe, w których 98 osób zginęło, a 714 zostało rannych. Mundurowi odnotowali także 9911 kolizji.
- Na mojej kartce znajduje się napis: "118 rodzin pogrążonych w żałobie" - czyli 118 to jest liczba wypadków z ubiegłego roku, które zdarzyły się na Podlasiu. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że jeżeli spowodują śmiertelny wypadek świadomie czy nieświadomie, to psychicznie krzywdzą także inne osoby, rodzinę, przyjaciół – wyjaśnia Zuzanna Glinko, uczennica klasy mundurowej biorąca udział w akcji.
O swoje bezpieczeństwo muszą zadbać także piesi. Przypominajmy naszym bliskim o tym, aby nosili odblaski, tak jak przypominamy im o tym, aby włożyli czapkę, kiedy jest zimno. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców.
Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 r. przez angielską organizację Road Peace.
dorota.marianska@bialystokonline.pl