Sugestywna instalacja na Rynku Siennym upamiętni ewangelików. Prace ruszą w tym roku

2016.05.12 16:01
Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace na Rynku Siennym. Już wiadomo, że ewangelicką nekropolię z XVII w. upamiętni projekt z instalacją autorstwa prof. Jarosława Perszki.
Sugestywna instalacja na Rynku Siennym upamiętni ewangelików. Prace ruszą w tym roku
Fot: UM Białystok
Tak będzie wyglądać wnętrze instalacji, która stanie na Rynku Siennym

- 10 lat temu nie wiedziałem, że jest to nekropolia, odbywały się tam różne imprezy - przypomina prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Dziś, jak podkreśla, ponad wszelką wątpliwość wiadomo, że pod powierzchnią Rynku znajdują się pochówki. Wkrótce osoby, które tam spoczywają zostaną upamiętnione.

- Lepiej późno niż wcale - uważa Truskolaski.

Projektem upamiętnienia ewangelickiej nekropoli zajął się znany rzeźbiarz prof. Jarosław Perszko.

- Nie dążyłem do tego, żeby obiekt miał charakter martyrologiczny. Wyszedłem z założenia, że tej przestrzeni nie należy zbyt monumentalizować, ale na tyle zaznaczyć, by była czytelna - mówi artysta.

Teren pokryje zielony skwer, a od strony ul. Rynek Sienny powstanie zielona pierzeja z drzew posadzonych w pojemnikach lub niskich roślin czy trejaży z pnączami. Na obrzeżach nie zabraknie kompozycji krzewów, bylin i traw. Zostanie zachowany bruk. Będzie on przełożony, by zniwelować zapadnięcia terenu, ale też, by lepiej zabezpieczyć substancję cmentarza. Jak podkreśla Jarosław Perszko, ma on wartość historyczną, ale też symboliczną. Przy placu pojawią się ławki.

Najważniejszym elementem placu będzie artystyczna instalacja w formie betonowego bloku w kolorze naturalnego betonu, ewentualnie trochę ciemniejszego, w którym znajdą się płaskorzeźby artysty "Ślady zwielokrotnione". To odlewy, na których można dopatrzyć się sugestywnych pociągnięć palcami.

- Sama bryła to rozsunięty prostopadłościan, który przez rozsunięcie ukrywa treść. Jaką? to pozostaje kwestią interpretacji indywidualnej - mówi rzeźbiarz.

Dodaje, że wewnątrz będzie też tablica pamiątkowa.

- Obiekt jest posadowiony na skrzyżowaniu dwóch ramion krzyża ścieżek. Oprócz nich pojawią się meandrujące trakty piesze - wyjaśnia.

Pod instalacją znajdzie się krypta, w której spoczną szczątki po ekshumacji kilku pochówków, na co jest zgoda parafii ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku.

Jak poinformował Tadeusz Truskolaski, jeszcze w pierwszej połowie tego roku zostanie ogłoszony przetarg na dokumentację projektową, która określi koszty inwestycji. Pierwsze prace w terenie mają zacząć się jeszcze w tym roku, ale zakończą się już w 2017 r. Co ciekawe, zbiegną się z obchodzonym wtedy na całym świecie 500-leciem protestantyzmu.

W tej chwili na prace na Rynku Siennym w budżecie miasta jest 900 tys. zł.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1092 osób online