Na kierunku Fizjoterapia w Wyższej Szkole Medycznej zajęcia prowadzi wysoko wyspecjalizowana kadra naukowa, w skład której wchodzą również wykładowcy zagraniczni. Kształcenie odbywa się z wykorzystaniem najwyższej jakości sprzętu służącego do praktycznej nauki zawodu.
Studia I stopnia
Podczas I roku studiów student zdobywa wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, biochemii, biologii, biofizyki, kinezjologii, fizjoterapii ogólnej, kształcenia ruchowego, promocji zdrowia, higieny, socjologii czy komunikacji interpersonalnej.
W kolejnym roku poznaje przedmioty kierunkowe, takie jak fizykoterapia, kinezyterapia, podstawy fizjoterapii klinicznej, anatomia topograficzna na żywym człowieku, biomechanika czy zaopatrzenie ortopedyczne.
Na III roku student kształci się z zakresu masażu, terapii manualnej, odnowy biologicznej, gimnastyki korekcyjnej oraz fizjoterapii klinicznej w chorobach narządu ruchu i narządów wewnętrznych. W porozumieniu z placówkami medycznymi zajęcia odbywają się poza Uczelnią.
W całym toku studiów student realizuje w sumie 920 godz. praktyk zawodowych (na I roku – 80, na II - 520 i na III - 320). Studenci mogą odbywać swoje praktyki zarówno w swoim regionie, jak i w ośrodku "Zdrowotel" w Łebie.
Studia II stopnia
Studia trwają dwa lata. Odbywają się w trybie niestacjonarnym. Studenci rozszerzają swoja wiedzę dotyczącą fizjoterapii w zakresie metod specjalnych, medycyny fizykalnej, podstaw akupresury i akupunktury, odnowy biologicznej i innych przydatnych dziedzin. W toku studiów realizowanych jest 600 godz. praktyk zawodowych (360 na I roku i 240 na II roku). Większość zajęć klinicznych odbywa się poza uczelnią, m.in. w szpitalach, hospicjach, stowarzyszeniach związanych z rehabilitacją dzieci i dorosłych, szkole rodzenia oraz domach pomocy społecznej.
Pewna praca
Absolwenci przygotowani są do planowania kompleksowej fizjoterapii obejmującej diagnostykę, leczenie i profilaktykę, uwzględniając przy tym wskazania i przeciwwskazania do wykonywania poszczególnych zabiegów fizjoterapeutycznych. Znajdą oni zatrudnienie przede wszystkim w publicznych i niepublicznych placówkach służby zdrowia – klinikach, szpitalach, poradniach specjalistycznych, przychodniach, sanatoriach i przychodniach sportowo-lekarskich.
Pracę fizjoterapeutom oferują też placówki oświatowe, ośrodki sportowe, domy pomocy społecznej, domy dziecka, hospicja, zakłady pracy chronionej i warsztaty terapii zajęciowej, poradnie rehabilitacyjne stowarzyszeń i fundacji prozdrowotnych, gabinety odnowy biologicznej, spa, wellness i masażu oraz wszelkie placówki prowadzące działalność prozdrowotną oraz w zakresie sportu osób niepełnosprawnych.
Wyższa Szkoła Medyczna zapewnia najwyższy zasób wiedzy teoretycznej i praktycznej dający kompetencje zawodowe w zakresie fizjoterapii zgodnie z obowiązującymi standardami kształcenia
w Unii Europejskiej w zakresie działalności dydaktycznej i naukowej.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]