Targi w Paryżu odbywały się już po raz 115. Od 29 kwietnia do 8 maja spotkali się na nich innowatorzy i wynalazcy z całego świata, by zaprezentować swoje projekty. Dzięki dofinansowaniu z budżetu prezydenta Białegostoku w ramach umowy, która dotyczy promocji miasta poprzez osiągnięcia i wynalazki Politechniki Białostockiej, mógł się na nich pojawić także Petros Psyllos.
- Pierwszy raz widziałem tak ogromną halę. Już sama wizyta w Paryżu była inspirująca. Nawiązałem wiele nowych kontaktów, które pozwolą na rozwój moich projektów. Na targach było bardzo wielu wystawców, nie tylko z Europy, lecz także z różnych zakątków świata: Tajwanu, Korei Południowej, Malezji czy Stanów Zjednoczonych – podsumował.
Psyllos pojechał na Targi Wynalazczości, aby pokazać swoje mobilne urządzenie MATIA, którego zadaniem jest opisywanie świata przy pomocy słów, muzyki i bodźców dotykowych. Ma 14 sensorów, co pozwala osobie niewidomej zorientować się w otoczeniu, rozpoznać przedmioty i przeszkody, przeczytać teksty (np. szyldy sklepowe, napisy na opakowaniach), wykryć obiekty i sytuacje zagrożenia, a także wezwać pomoc. Innowacyjne jest zastosowanie najnowszych osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz wirtualnego pulpitu kontrolnego do interakcji z użytkownikiem.
Pomysł studenta został doceniony i uhonorowany nagrodą francuskiego Ministerstwa Spraw Społecznych i Zdrowia oraz złotym medalem. Pracę Petrosa Psyllosa wspierał dr inż. Jerzy Sienkiewicz, który pomagał ulepszyć komunikację urządzenia i człowieka oraz doradzał w zakresie inżynierii biomedycznej.
kamila.ausztol@bialystokonline.pl