w Hamburgu.
New Flying Competition to pierwsza edycja zawodów, w których studenckie modele latające będą poddane próbom zbliżonym do zadań, które muszą wykonać samoloty w lotnictwie cywilnym. Odbędą się w dniach 13-18 października w Hamburgu.
Weźmie w nich udział pięcioosobowa drużyna z Lotniczego Koła Naukowego Politechniki Białostockiej w składzie: Ksawery Truchanowicz (kapitan), Kamil Janowicz, Kamil Domysławski (główny pilot), Paweł Dardziński i Paweł Szyper (pilot). Opiekunem naukowym jest dr inż. Adam Adamowicz. Studenci występują pod nazwą Podlaska Wytwórnia Samolotów.
- Mamy spore doświadczenie w budowie modeli latających. W poprzednich latach startowaliśmy w zawodach samolotów udźwigowych. Te wyzwanie jest poważniejsze - mówi Ksawery Truchanowicz, kapitan drużyny Podlaska Wytwórnia Samolotów. - Konkurs wspierają specjaliści z niemieckiego Airbusa oraz Lufthansy. Już sam ich udział gwarantuje wysoki poziom konkurencji. Ocena naszego projektu oraz warunki lotów testowych będą zbliżone do procedur znanych w prawdziwym lotnictwie. Żeby im sprostać, wykonaliśmy model samolotu największy w historii naszego koła, a jestem przekonany, że także w historii Politechniki Białostockiej. Ma 4,5 metra rozpiętości skrzydeł, do tego 3,5 metra długości kadłuba. Waży około 11 kilogramów.
Podczas konkursu oceniane będą m.in.: poziom technologiczny wykonania, nowatorskie rozwiązania, poziom zużycia energii potrzebnej na przelot oraz to, jak model radzi sobie w sytuacjach awaryjnych.
Do udziału w tym konkursie zakwalifikowało się 6 zespołów studenckich. Z naszego kraju, oprócz Podlaskiej Wytwórni Samolotów wystąpi ERO Team ILK z krakowskiej AGH. Poza tym udział wezmą dwie drużyny niemieckie oraz jedna drużyna z Turcji i jedna z Chin.
New Flying Competition organizowane jest przez przedstawicieli przemysłu lotniczego i skupia się wokół zbudowania samolotu zdolnego do wykonania przelotu wraz z zadanymi figurami lotniczej akrobacji.
Organizatorom zależy też na stworzeniu warunków do nawiązania kontaktów między studentami uczelni technicznych a przedstawicielami przemysłu lotniczego. Projekt skierowano do uniwersytetów, uczelni technicznych i klubów modelarskich z całego świata.
Hamburg, gdzie rozgrywane będą zawody, jest trzecim co do wielkości ośrodkiem lotnictwa cywilnego na świecie.
24@bialystokonline.pl