Pozwala ona na dostęp do zawartości stron internetowych uczelni z poziomu urządzeń mobilnych, takich jak smartphone’y, tablety, telewizory z funkcją Smart TV itp. Aplikacja posiada wiele ciekawych funkcji, np. gdy tylko pojawi się informacja o odwołanych zajęciach, studenci otrzymują stosowaną wiadomość na komórkę.
Na razie "MobiUwB" obejmuje informacje ze strony Instytutu Informatyki. Aplikacja została jednak przygotowana w taki sposób, by można ją było łatwo zastosować także winnych jednostkach Uniwersytetu w Białymstoku, dostosowując treści do potrzeb wydziałów czy instytutów. Prace nad wdrożeniem rozwiązania na całej uczelni już trwają.
Studenci pracowali nad stworzeniem aplikacji pod kierunkiem opiekuna koła naukowego dr. Dominika Tomaszuka.
- Nasz projekt składa się z trzech części zaimplementowanych w różnych technologiach i językach programowania. Pierwsza to usługa sieciowa (web service), która udostępnia dane Instytutu w formatach JSON i XML. W tej części treść dostarczana jest w formacie Atom (odpowiednik RSS), dlatego każdy może subskrybować bieżące wiadomości. Część druga to aplikacja internetowa skonstruowana tak, aby prezentowała informacje w odpowiedniej formie dla urządzeń mobilnych. Jeśli użytkownik posiada starszy typ telefonu lub nie chce instalować aplikacji na telefonie, może skorzystać z przeglądarki internetowej. Część trzecia to aplikacje natywne dla różnych urządzeń mobilnych. Aktualnie dostępna jest aplikacja pod systemy Android (które są najpopularniejszymi systemami na smartphone’y oraz tablety). Jednak w tymm roku planujemy opracować aplikację dla Windows Mobile, a w dalszej przyszłości - także na systemy iOS (m.in. iPhone) - opisuje Dominik Tomaszuk.
Uniwersytet w Białymstoku jest w województwie podlaskim pionierem, jeśli chodzi o wykorzystanie takich rozwiązań przez szkoły wyższe.
- Robimy to z 2 najważniejszych powodów. Po pierwsze – stawiamy na takie formy komunikacji uczelni ze studentami, które zapewniają szybki i wygodny przepływ informacji. Poza tym młodzi ludzie lubią nowe technologie, a one stają się coraz powszechniejsze. Musimy się do tego dostosować. Po drugie – rynek aplikacji mobilnych rośnie i zależy nam, aby nasi absolwenci potrafili je tworzyć. To dla nich świetne, praktyczne doświadczenie, które na pewno docenią pracodawcy – dodaje Tomaszuk.
malgorzata.c@bialystokonline.pl