Studenci w dwa miesiące zbudowali robota. I podbili nim Japonię

2014.07.28 00:00
W ciągu dwóch miesięcy zbudowali robota, z którym zajęli 2. miejsce na prestiżowych zawodach w Japonii. Mowa tutaj o studentach z Politechniki Białostockiej, twórcach RECONA - mobilnej stacji radiowej, jaka m.in. może pomagać w zapobieganiu kataklizmom.
Studenci w dwa miesiące zbudowali robota. I podbili nim Japonię
Fot: MC

Żacy Politechniki Białostockiej od kilku lat zajmują wysokie miejsca w prestiżowych, międzynarodowych konkursach, takich jak m.in. zawody łazików marsjańskich w USA czy z bolidem na torach Formula Student. W ostatnim tygodniu młodzi konstruktorzy z białostockiej uczelni zawojowali także Kraj Kwitnącej Wiśni - ich robot otrzymał drugą nagrodę w International Contest of Application in Nano-micro Technology (iCAN) rozgrywanym w japońskim mieście Sendai. Mieli oni za zadanie przenieść technologie mikroprocesorowe do projektów, które mogłyby posłużyć do badania terenów niedostępnych lub niebezpiecznych dla ludzi.

- Jest to powód do dumy, że do sukcesów łazików czy bolidów budowanych przez naszych studentów, doszedł projekt RECON. Na kilkanaście drużyn z całego świata, zajęliśmy drugie miejsce. Jeżeli chodzi o trzy drużyny wchodzące w skład polskiej reprezentacji, projekt studentów Politechniki otrzymał najwyższe noty - komentuje dziekan prof. Marian Dubowski.

Od pomysłu do wykonania - jedynie dwa miesiące

W poniedziałek (28.07), "na trawce" przed Wydziałem Mechanicznym studenci zaprezentowali swoją zwycięską maszynę. Jest to mobilna stacja radiowa w postaci robota, która może dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i pozostawić tam sieć czujników. Dane z czujników badających teren są przesyłane do sieci, którą może obserwować każdy. Na podstawie dostępnych wyników pomiarów można ocenić zagrożenie.
- Czas budowy robota był błyskawiczny. Od pomysłu do wykonania zajęło to nam dwa miesiące - opisuje Paweł Grześ, jeden z konstruktorów.

Twórcy Recona, czyli bracia: Michał Grześ i Paweł Grześ oraz Dawid Karczewski opowiedzieli także o wrażeniach, jakie wywarł na nich konkurs w Japonii oraz sam kraj.
- Spotkaliśmy tu wielu różnych ciekawych ludzi, a projekty kolegów z innych krajów były bardzo zaawansowane - opisuje Michał Grześ, szef zespołu. - Z nieoficjalnych rozmów wiemy, że jury do gustu przypadła innowacyjność, kompleksowość oraz zaawansowanie technologiczne RECONA. Nasz projekt doceniono za innowacyjność i pomysłowość w zastosowaniu mikrosensoryki i napędu śrubowego. W skład jury wchodzili też reprezentanci potężnych firm branży elektronicznej - dodaje.

Jak zgodnie twierdzą studenci, zbudowany przez nich robot to prototyp, który przy wprowadzeniu pewnych udoskonaleń może stać się atrakcyjny dla firm.

Przypomnijmy, że RECON zwyciężył w konkursie Polskiego Towarzystwa Techniki Sensorowej na najlepszą pracę z zakresu aplikacji mikrosystemów i czujników. Nagrodą w konkursie była właśnie nominacja zespołu do udziału w iCAN w Japonii.

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

1694 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39