Celem ogólnym projektu jest popularyzacja problematyki prawnej regulacji rynków kapitałowych realizowana w formie cyklicznego projektu badawczo-edukacyjnego, którego kolejne edycje są przewidziane na poszczególne lata akademickie. Tematem pierwszego cyklu będzie problem pozycji ustrojowej instytucji nadzoru nad rynkami kapitałowymi - w Rzeczypospolitej Polskiej i w Republice Czeskiej. Jest to zagadnienie ze sfery prawa publicznego, obejmujące wątki m.in. ze sfery prawa konstytucyjnego, administracyjnego, gospodarczego i finansowego.
Zespół projektowy tworzy Karolina Zapolska, Piotr Jać, Robert Sieńko, Paweł Dec. Na realizację przedsięwzięcia otrzymali stypendium im. Lesława A. Pagi w wysokości ponad 8 tys. zł. Warto dodać, że kapituła konkursu przyznała dofinansowanie 10 projektom, spośród nadesłanych 39 prac. Do współpracy przy realizacji młodzi naukowcy z Białegostoku zaprosili czeskich kolegów, z Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Współpraca międzynarodowa pozwoli na porównanie modeli prawnej regulacji rynku kapitałowego w dwóch państwach środkowoeuropejskich. Zestawienie wniosków dotyczących sąsiednich gospodarek pochodzących z tego samego postsocjalistycznego kręgu, przy jednoczesnym uwzględnieniu odrębności.
Pierwsze sympozjum popularyzatorskie, organizowane z myślą o białostockich licealistach, studentach i młodych naukowcach. odbędzie się w środę, 30 maja na Wydziale Prawa UwB. Spotkanie będzie poświęcone tematyce papierów wartościowych oraz zasad inwestowania na giełdzie i poruszania się na rynku kapitałowym. W programie m.in. bezpłatne, certyfikowane warsztaty i szkolenia.