Koło Naukowe BiomCyberMedic powstało na Wydziale Mechanicznym PB w listopadzie 2013 r. z inicjatywy dr hab. inż. Jolanty Pamuk. Od tej pory pracuje nad wprowadzaniem nowych rozwiązań technicznych z inżynierii biomedycznej. W trakcie działalności studenci nawiązali współpracę z Ośrodkiem Szkolno-Terapeutyczno-Opiekuńczym dla Dzieci i Młodzieży z Cechami Autyzmu w Białymstoku.
- Zdecydowaliśmy się pomagać dzieciom, bo dzięki temu mamy wpływ na kreowanie naszej przyszłości. Stworzyliśmy dwa prototypy: urządzenie do terapii sensorycznej osób z zaburzonym czuciem głębokim i tunel do terapii sensorycznej. Wiemy, że dzieci chętnie z nich korzystają - poinformowała Jolanta Pamuk.
Choć nazwa "ściskarka" nie nasuwa przyjemnych skojarzeń, jej działanie sprawia, że dzieciom trudno się od niej oderwać. Urządzenie wykorzystuje system poduszek pokrytych miłą w dotyku tkaniną, wyodrębniono w nim także strefy, które można niezależnie napełniać powietrzem. Dzięki temu łagodzi ona nieprawidłowości w działaniu układu czucia głębokiego. Jak przyznał rektor PB Lech Dzienis, terapia z wykorzystaniem ściskarki sprawiła, że jego wnuk, chorujący na autyzm, nie ma już oporów przed przytulaniem.
Tunel do terapii sensorycznej z kolei stymuluje zmysły wzroku, słuchu i dotyku, które dzieci autystyczne mają często zaburzone.
- Pomysł wprowadzenia elementów świetlnych, dźwiękowych oraz dotykowych jest odpowiedzią na potrzeby terapeutów. Tunel ma lekką konstrukcję, różnorodne faktury, miękką obudowę. Dziecko może się w nim odciąć od bodźców zewnętrznych, ale zainstalowaliśmy tam kamerę, żeby opiekun miał podgląd na to, co robi - opowiadał Paweł Godlewski, członek KN BiomCyberMedic.
Zarówno przedstawiciele PB, jak i terapeuci, mają nadzieję na rozwój projektów. Dzięki takim urządzeniom współpraca z podopiecznymi Ośrodka jest łatwiejsza, co przekłada się także na lepsze relacje dzieci z rodzinami.
kamila.ausztol@bialystokonline.pl