Tegoroczna odsłona Święta Ulicy Kilińskiego poświęcona będzie okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy imprezy przeniosą się w czasie do okresu międzywojennego – zobaczą stare samochody, podziwiać będą gustowne stylizacje czy zasmakują waty cukrowej.
- Już po raz ósmy, myślę że najpiękniejsza ulica w mieście otwiera swe podwoje dla mieszkańców Białegostoku. Ten rok jest szczególny, obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości dlatego też w związku ze świętem ulicy Kilińskiego ten element będziemy mocno akcentować. Przenosimy się w czasy dwudziestolecia międzywojennego - mówi zastępca prezydenta miasta Przemysław Tuchliński. - Chciałbym zaprosić wszystkich mieszkańców Białegostoku, by w te niedzielne przedpołudnie i popołudnie znaleźli chwilę czasu, ażeby przyjść na ulicę Kilińskiego, gdzie będzie moc atrakcji.
Międzywojenne stylizacje i fotografie
W organizację imprezy włączają się mieszczące się przy Kilińskiego placówki kulturalne, lokale, a także inne podmioty. Na scenie w godz. 11.00-15.00 będą trwały występy.
Zainauguruje je Chór im. Stanisława Moniuszki WOAK-u, z kolei Zespół Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" zaprezentuje zabawy dziecięce i piosenki kurpiowskie z Puszczy Zielonej. Zaśpiewają także uczennice Centrum Artystycznego Elizy Sacharczuk. Można też będzie posłuchać etiud muzycznych w wykonaniu Ogniska Muzycznego Domu Kultury "Śródmieście" i obejrzeć spektakl taneczno-pantomimiczny.
Warto też zadbać o właściwą stylizację. W konkursie zorganizowanym przez Dom Kultury "Śródmieście" i Galerię im. Sleńdzińskich zostaną wybrane najciekawsze międzywojenne stylizacje.
- Chcemy, by mieszkańcy przygotowali się do tego święta i nałożyli stroje - nie muszą być oryginalne - nawiązujące do okresu międzywojennego. Myślę, że będzie to doskonałą zabawa – uważa Jolanta Szczygieł-Rogowska, dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich.
Galeria na tę okazję przygotowuje wystawę fotografii międzywojennej ze zbiorów Mieczysława Marczaka.
Balet z Krakowa, czerwone korale i promocje w lokalach
Atrakcji nie zabraknie także na samej ulicy. Dom Kultury "Śródmieście" przygotował m.in.: malowanie na sztalugach czy performance uczniów Ogniska Plastycznego. W klimat międzywojenny wprowadzi grupa rekonstrukcyjna z lat 20. XX w. i stare samochody.
- Tradycyjnie zaprezentujemy działania, które się odbywają w naszym domu kultury, czyli nasze sztandarowe ognisko baletowe. Ale oprócz tego zaprosiliśmy balet Cracovia Danza ze spektaklem "W starym kinie". Myślę, że pięknie się wpasuje w temat rocznicy stulecia odzyskania niepodległości. Oprócz tego prezentować będziemy stare samochody, będą wystawy i niespodzianki - zachęca do odwiedzin ulicy Wojciech Bokłago de Bof, szef Domu Kultury "Śródmieście".
Z kolei Muzeum Wojska zaprasza na warsztaty wycinania szablonów, malowanie muralu niepodległościowego i grę rodzinną; zwiedzić można będzie też wystawy.
Ciekawe działania plastyczne i animacyjne dla dzieci i dorosłych przygotowuje WOAK. Na warsztatach można będzie zrobić biało-czerwoną biżuterię czy pomalować koszulkę.
- Zapraszamy też na wystawę malarstwa. Mamy przykład pięknego, klasycznego malarstwa zatytułowanego "Pejzaż dobrze znany". To są prace malarskie Mariana Zakrzewskiego ze wsi Leńce - dodaje Lila Wyszkowska z WOAK-u.
W programie wydarzenia jest też zwiedzanie Pałacyku Gościnnego, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu w Białymstoku, a także "Spacer z Marszałkiem" (organizuje go sklep Sljedzik).
Dodatkowo w restauracjach i kawiarniach: Maison du Café, Chili Pizza, Koku Sushi i 7 Metod na gości czekają promocje.
Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.
Program: Święto Ulicy Kilińskiego
anna.d@bialystokonline.pl