W tej najwybitniejszej operze XIX wieku w rolach głównych wystąpią: Agnieszka Rehlis w roli Jadwigi (mezzosopran), Agnieszka Dondajewska (Hanna, sopran), Pavel Tolstoy i Rafał Bartmiński, w roli Stefana (tenor), Anna Lubańska (Cześnikowa, mezzosopran) i Adam Kruszewski (Miecznik, baryton). Reżyserem jest Roberto Skolmowski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, reżyser, który na swoim koncie ma ponad 70 inscenizacji operowych i ponad sto produkcji teatralnych. Autorem scenografii - Paweł Dobrzycki, jeden z najwybitniejszych polskich scenografów. Na scenie zobaczymy też Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej kierowany przez prof. Violettę Bielecką, Orkiestrę Symfoniczną Opery poprowadzi Mieczysław Dondajewski, jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów operowych.
"Straszny Dwór" często określany jest mianem opery romantyczno-komediowej, tak jakby Stanisław Moniuszko, który kończył ją tuż po upadku Powstania Styczniowego w 1863 roku - chciał swoim rodakom zrobić prezent "ku pokrzepieniu serc". Pod względem muzycznym zaś jest to z pewnością najdoskonalsze z dzieł kompozytora.
Premierze opery towarzyszyć będzie wystawa, która ukaże złożoność rozbuchanej obyczajowości sarmackiej: ziemiańskiej tradycji, wspaniałych strojów oraz sarmackich pasji zamiłowania do polowań i koni, ale także szlachecką filozofię życia i styl życia.
Wczoraj na ulicach Białegostoku i regionu pojawiły się też utrzymane w złoto-czarnej kolorystyce plakaty promujące "Straszny dwór". Ich autorem jest prof. Andrzej Strumiłło, wybitny polski malarz, grafik, rzeźbiarz i scenograf.
anna.d@bialystokonline.pl