Stomatologia w ramach NFZ. Za co nie trzeba płacić u dentysty

2016.08.09 08:22
Istnieje katalog świadczeń zdrowotnych, z których skorzystamy za darmo u stomatologa. Należy do nich m.in. leczenie próchnicy.
Stomatologia w ramach NFZ. Za co nie trzeba płacić u dentysty
Fot: pixabay.com

W ramach ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje nam prawo do bezpłatnej stomatologii. Prawo to obejmuje jednak tylko niektóre świadczenia. Przede wszystkim do stomatologa ogólnego, jak również do specjalisty, nie potrzebne jest skierowanie. Pacjent zgłaszający się z bólem powinien zostać przyjęty jeszcze tego samego dnia.

Ponadto możemy raz w roku skorzystać z badania lekarskiego z instruktażem higieny jamy ustnej oraz trzy razy w roku z ogólnego badania lekarskiego. Mamy też zapewnione leczenie próchnicy zębów oraz raz w roku usunięcie złogów nazębnych. Jeżeli jest taka potrzeba, bezpłatnie leczone będą zmiany śluzówki jamy ustnej. Pacjent może liczyć też na usunięcie zęba i niektóre zabiegi chirurgiczne. W ramach ubezpieczenia otrzyma również dwa zdjęcia rentgenowskie wewnątrzustne (w połączeniu ze świadczeniami refundowanymi) oraz w razie konieczności znieczulenie – także w połączeniu ze świadczeniami refundowanymi. Co więcej, pacjentom pełnoletnim przysługuje wypełnienie chemoutwardzalne w zębach przednich i amalgamat w bocznych.

Dziecko u dentysty

Natomiast światłoutwardzalne wypełnienia otrzymują wyłącznie dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia przy wypełnianiu ubytków w zębach górnych i dolnych od trójki do trójki. Dodatkowo ze światłoutwardzalnego materiału kompozytowego przy wykonywaniu świadczeń gwarantowanych skorzystać mogą osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym lub znacznym, jeżeli wynika to ze wskazań medycznych.

Zaś w ramach gwarantowanego leczenia ortodontycznego wad zgryzu pacjentom przysługuje leczenie z zastosowaniem aparatu ruchomego jedno- i dwuszczękowego - do ukończenia 12. roku życia oraz kontrola wyników leczenia - do ukończenia przez dziecko 13. roku życia.
Z bezpłatnych wizyt kontrolnych mogą skorzystać te dzieci, które były leczone ortodontycznie w ramach NFZ.

Dzieci i młodzież do 18. roku życia mają także prawo do bezpłatnego zabezpieczania lakiem bruzd zębów szóstych w ramach profilaktyki - do ukończenia ósmego roku życia. Przysługuje im także lakierowanie wszystkich zębów stałych, impregnacja zębiny zębów mlecznych, całkowite opracowanie i odbudowa ubytku zęba mlecznego, kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych, leczenie kanałowe wszystkich zębów, leczenie chorób przyzębia oraz niektóre zabiegi chirurgiczne.

Ciąża a stomatologia

Kobiety w ciąży i w okresie połogu, oprócz świadczeń dostępnych dla wszystkich ubezpieczonych, mają prawo do usunięcia kamienia nazębnego nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Raz na kwartał mogą natomiast wykonywać badania kontrolne. Uprawnione są także do bezpłatnego rozszerzonego leczenia kanałowego. Ważne jest to, aby pamiętać o niezbędnych dokumentach potwierdzających prawo do tych świadczeń. W gabinecie stomatologicznym trzeba, oprócz dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne (np. aktualnej legitymacji ubezpieczeniowej), przedstawić także kartę przebiegu ciąży, a później dokument potwierdzający datę porodu.

Szczegółowe informacje na temat świadczeń stomatologicznych, które przysługują pacjentom w ramach ubezpieczenia oraz wykaz materiałów stomatologicznych stosowanych przy ich udzielaniu, dostępny jest w oddziale wojewódzkim NFZ, na stronie internetowej oraz na tablicach informacyjnych w gabinetach stomatologicznych.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1835 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39