"Kierunek Wschód" to festiwal prezentujący bogactwo i różnorodność kultury pogranicza, a także przybliżający artystyczną twórczość zza wschodniej granicy Polski. Festiwal ma na celu promowanie idei Partnerstwa Wschodniego, czyli inicjatywy współpracy między naszym krajem a 6 państwami Europy Wschodniej: Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Armenią i Azerbejdżanem. W programie festiwalu znajduje się wiele fascynujących spektakli teatralnych, które zapewnią niezapomniane chwile zarówno miłośnikom sztuki, jak i tym, którzy chcą zgłębić różnorodność kulturową Europy Wschodniej.
W poniedziałek (2 października) nastąpi inauguracja imprezy, a na scenie pojawi się Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera z Warszawy. Grupa teatralna przedstawi spektakl "Nestia", który jest adaptacją kontrowersyjnego opowiadania autorstwa Władimira Sorokina. Jego akcja rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku w idyllicznym dworku Sablinów, a sama historia skupia się na 16-letniej szlachciance o imieniu Nastia oraz jej rodzinnym przyjęciu z okazji urodzin.
W trakcie tego wydarzenia dochodzi do niewyobrażalnej zbrodni, która prowadzi do filozoficznych dysput między biesiadnikami. Spektakl eksploruje tematy wzajemnej nienawiści, stereotypów, przemocy oraz instynktów ludzkich, które uwalniają się w kryzysowych sytuacjach. Twórcy, pochodzący z Białorusi, Polski i Ukrainy, stawiają pytania o granice obojętności na zło, bunt oraz ucieczkę w sytuacji opresji, tworząc dzieło przesycone absurdem i grozą.
W piątek (6 października) Narodowy Teatr Akademicki im. Gabriela Sundukyana w Erywaniu (Armenia) wystawi sztukę "Skromny chłopak". Spektakl oparty jest na sztuce Charlotte Jones, w reżyserii Davita Hakobyana. Tekst tego dramatu czerpie inspirację z "Hamleta" Williama Szekspira.
Głównym bohaterem "Skromnego chłopaka" jest Felix. To postać, która musi zmierzyć się z wieloma wewnętrznymi rozterkami, a jego historia skoncentrowana jest na relacjach z rodziną Państwa Humble, znanych także jako "Skromni". Rodzina prawdopodobnie odgrywa kluczową rolę w życiu Feliksa, a jego zmagania emocjonalne i dylematy skoncentrowane są na relacjach z nimi.
W sobotę (7 października) wystąpi Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku ze spektaklem "Dekameron". Spektakl jest inspirowany książką Giovanniego Boccaccia o tym samym tytule. Jego akcja rozgrywa się w roku 1348, podczas epidemii dżumy we Florencji. 10 bohaterów opuszcza miasto i szukając schronienie przed zarazą, znajdują się w willi, gdzie postanawiają opowiadać sobie 10 historii.
Sztuka koncentruje się na tematach miłości, zdrady, pragnień i rozterek serca, łącząc komedię z powagą. Spektakl odwołuje się do stylu komedii dell'arte, ale także eksperymentuje z psychologią postaci i metaforami, zachowując prostotę scenografii i kostiumów z epoki. Prace Boccaccia służą jako narzędzie do refleksji nad ludzką naturą i zdolnością do przewidywania przyszłości poprzez zrozumienie przeszłości i teraźniejszości.
W niedzielę (8 października) Narodowy Teatr w Bitoli (Republika Macedonii Północnej zaprezentuje na scenie "Demony", w reżyserii Wasila Hristova, uznanego, niezależnego reżysera. Ten widowiskowy dramat to fascynujące połączenie dowcipu i okrucieństwa, skupiające się na tematach miłości i nienawiści oraz ukazujące wewnętrzne demony dwóch małżeństw.
W spektaklu "Demony" widzowie będą świadkami głęboko emocjonalnej podróży bohaterów, którzy zmagać się będą z własnymi przeszłościami, obawami i ukrytymi pragnieniami. Historia ukazuje skomplikowane relacje między 2 małżeństwami, eksponując ich tajemnice oraz konflikty, które kryją się pod pozorną harmonią życia rodzinnego.
W drugim tygodniu festiwalowych wydarzeń, konkretnie od czwartku (12 października) do niedzieli (15 października) zaprezentują się teatry z Litwy, Białorusi i Ukrainy.
Pełny repertuar festiwalu: Kierunek Wschód VII
24@bialystokonline.pl