Kamienica przy Słonimskiej 15 znów ożyje. W oknach pojawią się postacie dawnych białostoczan, będzie można dostrzec nawet ich gesty, balkony ozdobią pelargonie. Wszystko za sprawą instalacji przygotowanej w ramach projektu "Na ratunek starym domom" przez artystkę wizualną - Ewę Chacianowską. Otwarcie już w najbliższą sobotę (2.07) o godz. 18:00 na parkingu przy kamienicy.
- Do instalacji wybrałam zdjęcia z kolekcji Augustisa. To białostoczanie sprzed prawie stu lat, którzy znowu będą do nas wyglądali z okien – mówi Ewa Chacianowska. – Przekaz jest prosty, te domy potrzebują ludzi, aby mogły odżyć, a białostoczanie potrzebują tych domów, aby poczuć zakorzenienie i żyć piękniej. Nie powinny stać puste i niezagospodarowane.
Białostoczanie podczas konsultacji społecznych, przeprowadzonych w 2021 r. określili, iż chcieliby aby w kamienicy przy ul. Słonimskiej 15 powstał butikowy hotel z restauracją na przeszklonym tarasie lub placówka edukacyjna.
Kamienica jest rozpoznawalna i ma za sobą ciekawą historię, którą zgłębił historyk - Wiesław Wróbel. Dom powstał w 1893 roku, a jego właścicielem był Witold Zbirohowski-Kościa, ceniony samorządowiec, działacz społeczny i oświatowy, który zrobił dla Białegostoku wiele dobrego, m.in. zorganizował przy Słonimskiej 15 przytułek dla młodych dziewcząt, pomagał Białostockiej Ochotniczej Straży Ogniowej, współtworzył Towarzystwo Opieki Społecznej "Przystań". Jego pokaźny księgozbiór zasilił zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Podczas otwarcia instalacji wspomniana zostanie też jego postać.
Otwarcie instalacji będzie ostatnim z cyklu czterech wydarzeń projektu "Na ratunek starym domom", organizatorzy przygotowali także prezent dla uczestników. Każdy, kto zjawi się przy Słonimskiej 15, otrzyma zestaw 13 pocztówek, przedstawiających objęte projektem białostockie nieruchomości. Będą jednak w wersji "po renowacji" i zgodne z wyobrażeniami studentów Politechniki Białostockiej z koła naukowego mała ARCHITEKTURA, którzy je zaprojektowali.
Pocztówki, te mogą być wykorzystane jako karty do głosowania w plebiscycie kończącym projekt. Białostoczanie poprzez oddanie głosu stworzą listę rankingową starych domów do uratowania, która następnie zostanie zarekomendowana władzom miasta.
Projekt jest realizowany przez koalicję 9 organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Ma być obywatelskim głosem w dyskusji nad zabytkami Białegostoku.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
W czerwcu, w ramach akcji "Na ratunek starym domom" odbyła się m.in. potańcówka przy dworze Herbstów przy ul. Nowowarszawskiej (ZDJĘCIA).
anna.kulikowska@bialystokonline.pl