To wybitny twórca kultury polskiej, jego ród wywodzi się z Podlasia - tak między innymi radna Halina Wasiak argumentowała projekt uchwały, która nadała nazwę dla terenu wokół niedawno otwartej Opery i Filharmonii Podlaskiej - plac im. Stanisława Moniuszki. Radna mówiła również o wielu osobach o tym nazwisku mieszkających w naszym województwie oraz o działających w Białymstoku chórach i wydarzeniach kulturalnych, którym patronuje kompozytor.
Projekt uchwały poparła większość radnych. Nowa nazwa będzie obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego, czyli zapewne jeszcze pod koniec grudnia.
Twórca opery narodowej będzie patronować niewielkiemu placowi pomiędzy Białostockim Teatrem Lalek a Operą i Filharmonią Podlaską. Nowa nazwa nie obejmie ścieżki do teatru, a jedynie teren na północ od niego, przy głównym wejściu do Opery. Siedziba instytucji nie zmieni jednak adresu - pozostanie taki jak teraz - ul. Odeska 1 (Odeska to uliczka prostopadła do ulicy Młynowej).
Stanisław Moniuszko urodził się w 1819 r. w Ubielu na Białorusi, ale jego przodkowie zamieszkiwali Podlasie. Muzyczną edukację zdobywał w Warszawie i Mińsku. W 1840 r. ożenił się z Aleksandrą Mullerówną i osiadł w Wilnie. Tam powstały jego sławne operetki i opery, m.in. "Sielanka", "Sen wieszcza" i i 2-aktowa „Halka” (wystawiona w 1858 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie stała się wielkim sukcesem).
W 1858 r. Moniuszko został mianowany dyrektorem Teatru Wielkiego. Później tworzy "Straszny dwór", który oburzył cenzora i został, po trzech przedstawieniach, zdjęty ze sceny.
Kompozytor zmarł w 1872 r. Spoczął na warszawskich Powązkach, a jego pogrzeb był wielką manifestacją patriotyczną 100-tysięcznej rzeszy warszawiaków..
Dzieło Stanisława Moniuszki "Straszny dwór" zainaugurowało działalność Opery i Filharmonii Podlaskiej. Jego premiera miała miejsce 28 września w Białymstoku.
ewelina.s@bialystokonline.pl