Przebudowa białostockiego obiektu kosztowała 3 mln 260 tys. zł, z czego prawie połowę stanowiła dotacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki z Programu Rozwoju Infrastruktury Lekkoatletycznej. Prace modernizacyjne trwały niespełna pół roku (od czerwca do listopada), a jedną z największych inwestycji była wymiana bieżni.
W miejsce starej powstała nowa - ośmiotorowa okrężna - o dystansie 400 m, a także dwie - również ośmiotorowe - bieżnie proste do rywalizacji w biegach na 100 i 110 m. Oprócz tego obiekt wzbogacił się także o rzutnię do pchnięcia kulą, dwie rzutnie do rzutu oszczepem, rzutnię do rzutu dyskiem i młotem, skocznię do skoku wzwyż, dwie dwustronne skocznie do skoku w dal i trójskoku, a także dwustronną skocznię do skoku o tyczce.
Polski Związek Lekkiej Atletyki w swoim świadectwie podaje, że białostocka arena została zaliczona do obiektów kategorii IV A. Oznacza to, że mogą być na niej rozgrywane wszelkie konkurencje biegowe, chód sportowy, skok wzwyż, skok o tyczce, skok w dal, trójskok, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut młotem i rzut oszczepem, a uzyskiwane wyniki będą mogły być podstawą do przyznawania tytułów mistrzowskich.
Prawdziwy test białostocki obiekt zda w dniach 21-23 lipca 2017 r., kiedy to odbędą się na nim Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce. Wcześniej, bo już 31 grudnia, na obiekcie BOSiR-u będzie miał miejsce Bieg Sylwestrowy, podczas którego rywalizacja zostanie podzielona na kilka kategorii. Oddzielnie zmagania ze sobą toczyć będą dzieci, młodzież oraz dorośli w rozróżnieniu na płeć.
Najmłodsi, którzy wezmą udział w wydarzeniu, otrzymają upominki od Świętego Mikołaja. Przeprowadzony zostanie również konkurs na najciekawsze przebranie sylwestrowe.
rafal.zuk@bialystokonline.pl