Półmetek tygodnia w Białymstoku zapowiada się na zimny, ale za to suchy - opady nie są prognozowane. Dominować będą słoneczne chwile, a na niebie pojawi się jedynie małe, przejście zachmurzenie pokrywające do 20 proc. jego powierzchni. Wilgotność powietrza będzie na poziomie 36 proc.
IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach. Zostały nim objęte powiaty: augustowski, białostocki, Białystok, bielski, grajewski, hajnowski, kolneński, Łomża, łomżyński, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokólski, suwalski, Suwałki, wysokomazowiecki i zambrowski.
- Prognozowany jest spadek temperatury powietrza poniżej 0°C. Temperatura minimalna w nocy ze środy na czwartek około -1°C, przy gruncie około -4°C. Temperatura maksymalna w środę wyniesie około 5°C - przekazali białostoccy synoptycy. Ostrzeżenie o przymrozkach obowiązuje do godz. 8.00 w czwartek (30.03). Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska szacuje się na 95 proc.
Wiatr północno-zachodni powieje ze średnią prędkością 29 km/h, w porywach do 50 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1018 hPa. Warunki biometeorologiczne będą korzystnie wpływać na nasze samopoczucie.
Wschód słońca nastąpił o godz. 6.09, astronomiczne południe będzie o godz. 12.32, a zachód o godz. 18.56. Długość dnia wyniesie zatem 12 godzin i 47 minut, a noc potrwa 11 godzin i 13 minut. Z kolei nasz naturalny satelita wzejdzie o godz. 9.53, a zajdzie o godz. 3.35. Jest on aktualnie w pierwszej kwadrze, czyli fazie, podczas której Ziemia, Księżyc i Słońce tworzą ze sobą kąt prosty a Księżyc w tym czasie zbliża się do pełni. Wówczas widoczna jest tylko wschodnia część tarczy naszego srebrnego globu.
29 marca to 88. dzień roku, do końca 2023 r. pozostało 277 dni. Według kalendarza świąt nietypowych są to: Dzień Metalowca, Święto Polskiej Bielizny. Tego dnia imieniny obchodzą: Eustachy, Stefan, Bertold, Cyryl, Eustacjusz, Eustazja, Eustazjusz, Eustazy, Ludolf, Ludolfina, Marek, Satur, Satura, Teodor, Wiktoryn.
Przysłowie na dziś: "W marcu, kto siać nie zaczyna, swego dobra zapomina, spiesz więc w pole, by po trochu, rzucić w ziemię owsa, grochu".
malwina.witkowska@bialystokonline.pl