Sprawdzone sposoby na czyszczenie srebra

2013.08.20 00:00
Każdej z nas zdarza się, że na kilka minut przed wyjściem na imprezę do gotowej kreacji chcemy dopasować srebrną biżuterię. Jednak po wyjęciu z szuflady okazuje się, że ulubiony łańcuszek lub pierścionek pokryty jest ciemnym nalotem. Co wtedy zrobić?
Sprawdzone sposoby na czyszczenie srebra
Fot: sxc.hu

Nie zawsze szybko i skutecznie

Doskonale wiemy, że srebro staje się idealnym dopełnieniem wieczorowej kreacji lub głównym elementem codziennego stroju, ale tylko wtedy, kiedy przyciąga uwagę swoim blaskiem. Problem pojawia się, gdy nienoszona przez pewien czas biżuteria pokrywa się nalotem, powstającym przez zanieczyszczenia występujące w powietrzu.

Pierwszym pomysłem, jaki przychodzi nam do głowy, jest najczęściej oczyszczenie srebra przy pomocy pasty do zębów, najlepiej białej i bez żadnych dodatkowych granulek. Plus tej metody stanowi na pewno dostępność tego środka. Warto jednak pamiętać, że tarcie delikatnej biżuterii może ją uszkodzić, a pasta nie dotrze do zakamarków bogato zdobionych błyskotek. Jednocześnie przy znacznych zabrudzeniach czynność należy powtarzać wielokrotnie, a często daje ona mierne efekty lub tylko pozornie wybiela srebro. Co gorsza, metoda pochłania wiele czasu, a tego w szczególności brakuje nam, kiedy spieszymy się na spotkanie lub przyjęcie.

Specjalistyczny sposób

Zabieg prosty i przyjemny to użycie specjalistycznego chemicznego środka do czyszczenia metalu, najczęściej zarówno srebra, jak i złota. Można kupić go w większości sklepów jubilerskich, a ostatnio także w drogeriach lub niektórych hipermarketach. Cena takich preparatów może wahać się, w zależności od miejsca zakupu, firmy i pojemności opakowania, od ok. 5 do nawet 30 zł. Wiele z nich nadaje się do wielokrotnego użytku, dzięki czemu nadmiar użytego płynu nie zmarnuje się. Na rynku istnieją też chusteczki do czyszczenia srebra, których cena jest często niższa.

Folia aluminiowa praktycznym rozwiązaniem

Skutecznym domowym sposobem na oczyszczenie biżuterii okazuje się najczęściej zastosowanie roztworu solnego. Do jego wykonania potrzebujemy prostych przedmiotów, które posiadamy w kuchni oraz soli kuchennej.

Szklane naczynie (nie może ono być metalowe) wyściełamy dokładnie folią aluminiową, najlepiej podwójną warstwą. Wlewamy wrzącą wodę i dodajemy sól kuchenną (w proporcjach 5 łyżeczek na 1 litr, w przypadku zwykłej szklanki może wystarczyć nawet łyżeczka). Następnie przedmioty, które zamierzamy oczyścić, myjemy pod strumieniem bieżącej wody, ewentualnie używając mydła, tak, aby pozbawić je innych zabrudzeń, niezwiązanych z ciemnym nalotem, jak np. tłuszcz.

Pozostaje tylko włożyć łańcuszek lub pierścionek do solnego roztworu i obserwować, jak przebiega reakcja. Często jest ona dość gwałtowna i do oczyszczenia nieznacznie sczerniałych przedmiotów potrzeba zaledwie kilku minut. W przypadku mocnych zanieczyszczeń srebro trzeba zostawić w roztworze na dłużej lub przygotowywać go kilka razy.

Metoda ta, często w przeciwieństwie do preparatów chemicznych lub polerowania, nie powoduje mikrorys, które mogą przyczynić się do zniszczenia ulubionych błyskotek. Po wyjęciu biżuterii z naczynia należy ją opłukać wodą, aby pozbyć się pozostałości roztworu solnego.

Pamiętajmy, że jeśli metodę tę zastosujemy dla biżuterii oksydowanej, zostanie usunięta oksyda.

Kiedy biżuteria jest pięknie błyszcząca, nie pozostaje już wtedy nic innego, jak przejrzeć się ostatni raz w lustrze i z pewnością siebie udać się na spotkanie, przyjęcie lub wymarzony bal.

Gabriela Sidz
24@bialystokonline.pl

1196 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39