Sprawdź, czy w odpowiedni sposób używasz w aucie świateł. Zimą jest to szczególnie ważne

2016.11.14 08:09
Zima to dla kierowców trudna pora roku. Śnieg, lód, gęsta mgła – właśnie takie warunki atmosferyczne sprawiają, że na drogach robi się niebezpieczniej. Warto zatem pamiętać o ostrożnej jeździe i odpowiednim użytkowaniu samochodowych świateł.
Sprawdź, czy w odpowiedni sposób używasz w aucie świateł. Zimą jest to szczególnie ważne
Fot: pixabay.com

Światła dzienne a mijania

Podlaska policja – jak to często bywa w zimowych miesiącach – apeluje o rozsądek za kierownicą i zachęca do używania świateł przeciwmgłowych, a także przypomina o obowiązku używania świateł mijania.

Punkt pierwszy art. 51 prawa o ruchu drogowym mówi, że "kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza". Spora część kierowców od świtu do zmierzchu jeździ z włączonymi światłami dziennymi, których owszem, można używać, ale tylko w warunkach dobrej przejrzystości, a ta przy obecnej porze roku występuje bardzo rzadko. Karygodne jest używanie ich (zamiast świateł mijania) w czasie opadów, mgły, jazdy w tunelu czy po zmroku, gdyż w tym momencie nie działają światła pozycyjne przednie i co najważniejsze – tylne. Powoduje to dodatkowe zagrożenie na drodze dla wszystkich użytkowników ruchu.

Jazda przy nieodpowiednim oświetleniu zewnętrznym auta może skutkować mandatem do 100 zł.

Światła drogowe i przeciwmgłowe

Ze świateł drogowych osoby poruszające się pojazdem mogą korzystać od zmroku do świtu. Ich używanie zalecane jest nawet w terenie zabudowanym, o ile nie jest on oświetlony. Należy jednak pamiętać o wyłączeniu ich, jeżeli oślepiają pieszych, z naprzeciwka nadjeżdża pojazd lub zbliżamy się do auta poprzedzającego.

W przypadku opadów śniegu lub deszczu, a także w czasie mgły dozwolone jest włączenie świateł przeciwmgłowych przednich. Użytkowanie ich jest poprawne także, gdy kierowca porusza się po drodze krętej, ale tylko od zmierzchu do świtu. Gdy widoczność spada poniżej 50 m, możliwe jest uruchomienie także świateł przeciwmgłowych tylnych.

Światła pozycyjne i postojowe

Gdy warunki panujące na drodze są utrudnione z powodu słabej widoczności, a jesteśmy zmuszeni do zatrzymania pojazdu, należy włączyć światła pozycyjne przednie i tylne lub światła postojowe. Jest to konieczność, a niedostosowanie się do tego przepisu grozi mandatem.

Podczas postoju w miejscu oświetlonym lub na poza jezdnią i poboczem wszystkie światła w aucie mogą być wyłączone.

Nie tylko światła są ważne

W związku z wczesnym przyjściem zimy podlascy policjanci przypominają także o odśnieżaniu szyb i lusterek. Należy również – w przypadku intensywnych opadów lub oblodzonej jezdni – zachować odpowiednią prędkość. Odpowiednią, czyli – w razie złych warunków atmosferycznych – nawet mniejszą od dopuszczalnej.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1649 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39