Józef Tischner urodził się w Starym Sączu i często podkreślał związki z mentalnością i duchowością polskich górali. Był filozofem, profesorem w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, prezesem Instytutu Nauki o Człowieku w Wiedniu, najbardziej popularnym myślicielem i eseistą katolickim w Polsce lat 90. Zajmował się głównie filozofią człowieka i teorią wartości. Sam ją nazywał - "filozofią bez etykiety". Jest twórcą postawy nazwanej "filozofią spotkania".
Organizator Dni Tischnerowskich w Białymstoku, Klub Myśli Psychologicznej z I LO, zaprasza zainteresowanych tą barwną postacią do uczestnictwa w spotkaniach. W programie obchodów wydarzenie artystyczne i naukowe.
Spotkania z filozofią i osobą Józefa Tischnera zainauguruje koncert fortepianowy "Muzyka - fragment duszy" w Auli Magna Pałacu Branickich. Utwory Fryderyka Chopina wykona Joanna Ławrynowicz. Następnie wystąpi Chór Młodzieżowy Katedry Św. Mikołaja oraz kwintet wokalny ks. Jana Kojło. Część naukowa rozpocznie się natomiast 1 grudnia, we wtorek, wykładem prof. Mariusza Jędzejko "Człowiek w sieci zniewolonych dróg".
Pełny program imprezy: Dni Tischnerowskie w Białymstoku.