- Cieszymy się, że możemy kolejny raz, we współpracy z Zespołem Szkół Katolickich im.
Matki Bożej Miłosierdzia, zorganizować wspólne spotkanie z ubogimi naszego miasta, jak i z
osobami samotnymi. W tym roku przygotowaliśmy się na ok. 300 posiłków - mówi ks. Jerzy
Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.
- My, jak zawsze, jesteśmy zaproszeni do tego, aby być domem Boga, żeby tutaj na
śniadanie mogli przyjść ci których On zaprosi, którzy na to zaproszenie odpowiedzą – podkreśla Honorata Kozłowska, dyrektorka Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia.
W przygotowanie włączyli się również uczniowie.
- Dzieci, które w tym roku uczęszczają do świetlicy, przygotowały te prześliczne kurczątka i stroiczki. To jest wkład dzieci w przygotowanie śniadania dla ubogich i potrzebujących. Zależało nam na tym, żeby nie tylko spod ich rąk wyszło coś pięknego, ale przede wszystkim, by zyskały świadomość dla kogo i po co to robią - tłumaczyła Honorata Kozłowska.
Nie zabraknie tradycyjnych potraw
- Potrawy jakie odnajdziemy na stole wielkanocnym to żurek, bigos, jajka, sałatka jarzynowa oraz babka wielkanocna – mówi ks. Andrzej Ratkiewicz, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Białostockiej.
Zaangażowane w przygotowanie są Placówki Caritas Archidiecezji Białostockiej oraz
kilkudziesięciu wolontariuszy indywidualnych, wśród nich znajdują się także wolontariusze z Ukrainy, którzy uczęszczają do Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. W ten sposób chcą okazać wdzięczność za otrzymaną pomoc.
- Śniadanie wielkanocne ma również charakter symboliczny. Spożywanie posiłku jest czynnością świętą. Gromadzi wspólnotę w tym wypadku wierzących, którzy gromadzą się wokół Jezusa Chrystusa. Potrawy mają znaczenie symboliczne: chleb kieruje do chleba eucharystycznego, mięso jest przypomnieniem Baranka paschalnego spożywanego w czasie przejścia z Niewoli Egipskiej do Ziemi Obiecanej, sól ma chronić nas przed zepsuciem, jajka są symbolem nowego życia. I kiedy spożywamy taki posiłek również w taki prosty sposób głosimy Ewangelię, głosimy Chrystusa Zmartwychwstałego, a do prawdy o zmartwychwstaniu należy dodać radość. Dziękujemy za dekoracje, które wnoszą właśnie ten charakter uśmiechu i radości – podkreśla ks. Sęczek.
24@bialystokonline.pl