W minionym roku w woj. podlaskim toczyło się dokładnie 215 postępowań dotyczących błędów medycznych. Było ich więcej niż 12 miesięcy wcześniej.
- Wzrost liczby postępowań wynika ze zwiększenia się liczby wpływających zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, przy czym należy zaznaczyć, iż zawiadomienia nie zawsze dotyczyły zdarzeń z tego samego roku kalendarzowego, w którym wszczęto postępowanie, ale również lat wcześniejszych - wyjaśnia Paweł Sawoń, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.
Na taką a nie inną statystykę wpłynęło również to, że w 2016 r. podjęte zostały śledztwa zawieszone w poprzednich latach. Zawieszenie, o którym mowa, było natomiast rezultatem konieczności oczekiwania na opinie biegłych z zakresu medycyny. Jest to zwykle kilka miesięcy.
Jednocześnie warto zaznaczyć, że we wspomnianym czasie najwięcej postępowań (63) dotyczących błędów medycznych zakończyło się umorzeniem. Akt oskarżenia został skierowany do sądu w 3 przypadkach, 16 razy odmówiono wszczęcia postępowania, a także pojawił się 1 wniosek o dobrowolne poddanie się karze.
Natomiast aktualnie w woj. podlaskim najwięcej dochodzeń dotyczących poświęconych błędom medycznym toczy się w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku, Prokuraturze Rejonowej Białystok-Południe w Białymstoku, Prokuraturze Rejonowej w Suwałkach i Prokuraturze Okręgowej w Łomży. Do tej pory do sądu akt oskarżenia skierowano w 2 sprawach. Jedną z nich zajmowała się Prokuratura Okręgowa w Łomży, drugą – Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ w Białymstoku.
dorota.marianska@bialystokonline.pl