Skuteczne sposoby na żylaki. Poznaj nowoczesne metody

2024.06.25 07:10
Żylaki, czyli trwałe poszerzenia żył powierzchownych, są następstwem przewlekłej niewydolności żylnej. Stanowią one poważny problem zarówno zdrowotny, jak i estetyczny. Nieleczone, mogą prowadzić do powstania zakrzepicy lub bolesnych, trudno gojących się owrzodzeń. 
Skuteczne sposoby na żylaki. Poznaj nowoczesne metody
dr n.med. Andrzej Popow

Występowanie żylaków uwarunkowane jest genetycznie. Sprzyja mu też długotrwała pozycja siedząca, brak ruchu, nadwaga, przyjmowanie leków hormonalnych oraz ciąża.


Profilaktyka na co dzień

Celem profilaktyki w początkowym stadium choroby jest usprawnienie odpływu krwi z nóg oraz wzmocnienie ścian żył. Mam tu na myśli aktywność fizyczną, stosowanie uciskowych wyrobów profilaktycznych oraz leków flebotropowych, które mogą opóźnić rozwój choroby. W wielu przypadkach żylaki nie powodują istotnych powikłań. Bywa jednak, że stają się przyczyną stanów zapalnych, które uwidaczniają się bolesnym stwardnieniem i zaczerwienieniem skóry. Jest to wynik zakrzepicy żylnej, która może dotyczyć żył powierzchownych oraz głębokich. Powstała w żyle skrzeplina może „zawędrować” do płuc lub mózgu, powodując np. zator płucny lub udar mózgowy. Następstwem nieleczonych żylaków są również uciążliwe owrzodzenia powodujące kalectwo. 
Metod leczenia żylaków jest wiele, w tym m.in. klasyczne operacyjne wycięcie chorych naczyń krwionośnych czy skleroterapia, która polega na podaniu specjalnego środka do chorej żyły w celu jej zniszczenia, a w następstwie zarośnięcia i wyłączenia z krwiobiegu. Skuteczną metodą walki z żylakami jest także laseroterapia.


Na czym polega metoda EVLT?

Technika laserowa pozwala na usuwanie żylaków, które kwalifikowane są do leczenia operacyjnego. Jest zatem alternatywą dla zabiegu chirurgicznego. Jednak w odróżnieniu od niej zabieg ten nie wymaga znieczulenia ogólnego ani przewodowego i wykonywany jest ambulatoryjnie. Zabieg jest zalecany pacjentom, którzy nie kwalifikują się do skleroterapii; interwencja jest niemal bezbolesna i nie pozostawia blizn.
Polega na wprowadzeniu światłowodu, za pomocą specjalnego portu naczyniowego, do chorej żyły. Następnie wykonuje się tzw. tumescencję, czyli ostrzyknięcie całego przebiegu żyły specjalnym płynem znieczulającym, za pomocą specjalnej pompy. Wyciągając światłowód naświetla się przez około 10 minut chore naczynie. Dodatkowo ostrzykuje się pianą obocznice i poszerzenia żylne. Po zabiegu zakłada się opatrunek oraz pończochę uciskową, a także podaje zastrzyk przeciwzakrzepowy, jak tłumaczy doktor Andrzej Popow. 


Zalety laserowego leczenia

Opisywana metoda laserowa w odróżnieniu do klasycznej operacji charakteryzuje się :
- zdecydowane lepszym wynikiem kosmetycznym,
- brak blizn,
- po operacji często są drętwienia ,parestezje i zaburzenia czucia szczególnie przy kostce,natomiast przy laserze objawy są bardzo sporadyczne,
- brak ryzyka związanego ze znieczuleniem,
- laser nie ogranicza nas w codziennej  aktywności.


Zalecenia pozabiegowe

Zabieg laserowego usuwania żylaków obarczony jest minimalnym ryzykiem powikłań. Dolegliwości bólowe także są znikome i nie zakłócają normalnego trybu życia. Bezpośrednio po zabiegu zalecam pacjentowi półgodzinny spacer. Jeśli chodzi o dalsze zalecenia to po około 48 godzinach można wykapać się w pończosze, a następnie wymienić ją (pacjent otrzymuje dwie pończochy). Stosowanie pończochy uciskowej zaleca się kontynuować przez kolejne siedem dni, całodobowo, z możliwością codziennej kąpieli. Następnie przez miesiąc, do wizyty kontrolnej, powinno się nosić pończochę w ciągu dnia, na noc można ją już zdejmować. Korzystne jest stosowanie pończochy także w dłuższym okresie – do podróży, ciężkiej pracy, czy w czasie lotu samolotem. W okresie 14 dni po zabiegu nie powinno się wykonywać ciężkich prac fizycznych oraz długotrwale siedzieć lub stać w jednej pozycji. Wskazane są za to codzienne, około godzinne spacery.


Na czym polega skleroterapia?

Skleroterapia (obliteracja, ostrzykiwanie) to metoda polegająca na podaniu do światła żylaka specjalnego środka - sklerosantu - o działaniu destrukcyjnym, który powoduje uszkodzenie ściany żylaka i jego zarośnięcie.


Dlaczego obliteracja jest metodą chętnie wybieraną przez pacjentów?

Pacjenci chętnie wybierają obliterację, ponieważ wykonywana jest ambulatoryjnie i pacjent po zabiegu może wrócić do codziennych czynności. Zabieg nie wymaga znieczulenia, nie ma po nim blizn ani innych dolegliwości.


Jakich preparatów używa się do ostrzykiwania żylaków?

Najczęściej używanym preparatem jest Aethysklerol, na rynku są dostane również inne preparaty takie jak Scleremo, Variglobin, Varicocid. Użyty sklerosant może być w postaci płynu oraz tzw. piany. W moim gabinecie DuoMed używana jest wyłącznie piana. Najlepsze efekty i najmniej powikłań daje zastosowanie wyizolowanych gazów (CO+O2) do tworzenia piany.


Ile zastrzyków można wykonać podczas jednej sesji?

Wykonanie zabiegu nie mierzy się miarą ilości zastrzyków tylko objętością piany, jaką można podać podczas jednej sesji. Jest to podane w wytycznych międzynarodowych. W moim gabinecie staram sie nie przekraczać maksymalnej ilości 20 cm3, zwykle wystarczy od 6 do 12 cm3. Na tę małą ilość ma wpływ stosowanie izolowanych gazów oraz doświadczenie.


Ile potrzeba sesji zabiegowych, aby osiągnąć pożądany efekt leczniczy?

Wykonywany jest jeden zabieg na kończynę lub dwie kończyny jednoczasowo, o ile jest taka możliwość. O tym, czy można jednoczasowo ostrzyknąć jedną czy dwie kończyny, decyduje lekarz, a zależy to od rozległości żylaków. Po zabiegu rozstajemy się z pacjentem, informując o możliwości ewentualnej konsultacji, jeżeli wystąpią objawy niepożądane lub według pacjenta efekt nie spełnia oczekiwań, co zdarza się bardzo rzadko.


Czy technika ta jest skuteczna również w przypadku zaawansowanych zmian naczyniowych?

Mam bogate doświadczenie w stosowaniu skleroterapii przy różnego rodzaju żylakach. W oparciu o nie może powiedzieć, że skuteczność zależy od średnicy głównego pnia żyły. Na tej podstawie szereguję pacjentów, wiedząc, że przy średnicy głównego pnia żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej do 7 mm skuteczność jest 99%, natomiast przy większej średnicy skuteczność zabiegu spada do 70%. Te dane zebrałem przy pisaniu doktoratu dotyczacego stosowania skleroterapii w leczeniu owrzodzeń. Dlatego w moim gabinecie oferuję również metodę laserową, która jest skuteczna w przypadku większej średnicy.


Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu, jak długo trwa i kiedy można powrócić do pełnej aktywności fizycznej?

Po skończonym zabiegu skleroterapi i założeniu opatrunku uciskowego chory powinien spacerować przez 20-30 minut. Nie wolno w tym czasie siedzieć, stać ani leżeć. Pierwszy opatrunek uciskowy na nodze (bandaż lub pończocha) należy utrzymać od 5-7 dni – w zależności od zalecenia lekarza. Nie należy rozgrzewać kończyn dolnych, a kąpiel należy brać pod prysznicem w letniej wodzie. W okresie noszenia opatrunku bezpośrednio po zabiegu i w późniejszym czasie konieczne jest prowadzenie czynnego trybu życia i codzienny, co najmniej jednogodzinny spacer. Należy unikać dłuższego stania lub siedzenia. Zalecam stosowanie pończochy na dzień w okresie 1-3 miesięcy w zależności od rozległości żylaków. Czasami pończochę trzeba nosić dłużej. Po zabiegu laserowym czas stosowania pończochy jest krótszy, przez 4 dni są noszone stale, a potem na dzień przez okres do 1 miesiąca.


Czy efekty zabiegu są trwałe?

Żaden zabieg (operacja, laser, skleroterapia) nie gwarantuje wieloletniej trwałości, to trzeba jasno powiedzieć. Żylaki sa chorobą przewlekłą. Nawroty nie są już tak nasilone, ale trzeba je usuwać, ponieważ stanowią potencjalne zagrożenie zapaleniem, owrzodzeniem czy zatorowością.


Jakie są możliwe powikłania po zabiegu skleroterapii?

Skleroterapia to bardzo bezpieczna metoda. Teoretycznie mogą wystąpić różne powikłania, ale w praktyce są one rzadkie. Natomiast efektem niepożądanym o różnym nasileniu są przebarwienia, które w różnym czasie ustępują.


Jakie są zalety obliteracji w porównaniu do innych metod leczenia żylaków?

Obliteracja jest najtańsza, nie pozostawia blizn i nie wyklucza pacjenta z życia codziennego.


Czy zabieg może być wykonany u kobiet w ciąży lub matek karmiących?

Nie, w tych sytuacja zabieg nie jest wskazany, chociaż nie udowodniono negatywnych skutków.


Czy skleroterapię można wykonać na NFZ?

Nie, zabieg wykonuje się wyłącznie za odpłatnością pacjenta.


Ile kosztuje zabieg i od czego zależy cena?

Zabieg kosztuje aktualnie od 1400 zł, na koszt składają się różne czynniki, oprócz leku również tumescencja (rodzaj znieczulenia nasiękowego), potrzebny jest aparat USG o bardzo dobrych parametrach, pielęgniarka, personel itd.


Jakie są inne małoinwazyjne alternatywy dla tego zabiegu?

Stosowane są różne metody takie jak laser, fala radiowa, para wodna. W moim gabinecie jest możliwość wykonania zabiegu dla dużych żylaków, które kwafikują się do operacji, laserem, najnowocześniejszym obecnie urządzeniem o fali 1940 z zastosowaniem włókna radialnego. Zabieg laserowy wykonuję hybrydowo, łacząc laser ze skleroterapią krętych odgałęzień jednoczasowo. 


Więcej informacji znajdziesz na popow.com.pl
Prywatny Gabinet Chirurgiczny dr n.med. Andrzej Popow
Specjalista chirurg, flebolog
ul. 11 - Listopada 17, Hajnówka
Rejestracja tel. : 85 873 20 00

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

929 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39