Przedstawiciele Uniwersytetu w Białymstoku od kilku lat aktywnie włączają się w działania Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Teraz ta współpraca nabierze formalnego charakteru. Uczelnia podpisała porozumienie ze Stowarzyszeniem Wiosna, które jest odpowiedzialne za organizację obu akcji.
- Dla nas jest to wyzwanie, ale i sama przyjemność – mówi Robert Ciborowski, rektor UwB. - Możliwość zaangażowania studentów w szereg różnych przedsięwzięć o charakterze pomocy, takich charytatywnych stricte, jest bardzo istotna. Uczymy studentów pomagania innym, altruizmu i szeregu innych rzeczy, które się z tym wiążą – samych pozytywnych oczywiście.
Przedstawiciele Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości liczą, że dzięki współpracy z Uniwersytetem dotrą do jeszcze szerszej rzeszy ludzi i znajdą nowych wolontariuszy.
- Wielokrotnie organizując nasze szkolenia dla wolontariuszy, korzystaliśmy z pomocy pracowników naukowych. Pracownicy uczelni wielokrotnie włączali się w tworzenie szlachetnych paczek – mówi Joanna Godlewska, koordynator ds. promocji obu akcji. - Cieszymy się, że możemy tę współpracę rozszerzyć. Jest to dla nas ogromny prestiż, ogromna nobilitacja. Mamy nadzieję, że dzięki temu jeszcze więcej osób zauważy ogromne wartości, jakie płyną z obu programów.
- Jest to duża szansa w dotarciu do nowych wolontariuszy. Co roku rekrutujemy do Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Uniwersytet ma duży zasób młodych ludzi, pracowników i liczymy, że zwiększą się także nasze zasoby – dodaje Emilia Kisielewska, koordynator wojewódzki Szlachetnej Paczki.
Rektor Ciborowski zapewnił, że Uniwersytet jest gotowy wesprzeć finansowo akcje, ale przede wszystkim chce im zapewnić możliwość korzystania z infrastruktury uczelni. W ramach porozumienia przedstawiciele Stowarzyszenia Wiosna będą mogli np. dysponować pomieszczeniem znajdującym się w budynku przy ul. Pogodnej, czyli w tzw. małym akademiku.
Finał Szlachetnej Paczki przewidziany jest na 10-11 grudnia, jednak już w najbliższą sobotę na Rynku Kościuszki odbędzie się Marsz Szlachetnej Paczki. Organizatorzy ciągle poszukują też nowych rodzin, które potrzebują pomocy, a także wolontariuszy, którzy chcieliby zaangażować się w akcję. Przewidują, że tak jak w poprzednim roku, w woj. podlaskim uda się dotrzeć do około 1 tys. rodzin.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl