Renowacja wykonanych z piaskowca rzeźb obejmie szereg specjalistycznych czynności. Najpierw sfinksy przejdą dezynfekcję i zostaną oczyszczone z luźno zalegających nawarstwień i organicznych zanieczyszczeń. Następnie będą wymienione nieszczelne kity, na przykład te pomiędzy rzeźbą a postumentem. Chyba najtrudniejsza i najbardziej precyzyjna część prac to uzupełnianie pęknięć i ubytków, które powstały na ponad dwustuletnich zabytkach. Największe z nich zostaną zrekonstruowane tzw. flekami z piaskowca.
Po tych zabiegach monumenty będą pomalowane specjalną, przystosowaną do tego typu historycznych obiektów farbą - podobnie jak stojące od kilku miesięcy wzdłuż ogrodowej alei rzeźby waz i przedstawienia figuralne.
Przeprowadzenie prac - zgodnie ze sztuką konserwatorską - będzie dokładnie sfotografowane i udokumentowane.
Renowację rzeźb sfinksów ma przeprowadzić doświadczony wykonawca prac konserwatorskich. Na razie urząd miejski czeka na oferty od chętnych podjęcia się tego zadania. Magistrat powierzy je osobie, która zaoferuje za ich wykonanie najniższą cenę.
Odrestaurowane rzeźby będziemy mogli podziwiać już w połowie października.
Dwa przedstawienia sfinksów pochodzą z XVIII wieku. Rzeźby są wpisane do rejestru zabytków ruchomych województwa podlaskiego.