Kolejna próba
W sobotę (22 grudnia) na godz. 8.30 zwołana została nadzwyczajna sesja rady miasta, o którą wnioskowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Dotyczyć miała ona kwestii bonifikat, których miasto będzie mogło udzielić mieszkańcom zmuszonym do przekształcenia terenu, na którym znajduje się ich mieszkanie lub dom z użytkowania wieczystego we własność.
Podczas sesji, która odbyła się 17 grudnia, rada miasta, głosami Koalicji Obywatelskiej, uchwaliła propozycję prezydenta, według której wysokość ulgi przy przekształceniu w pierwszym roku to 60%, w kolejnym 50% i tak dalej. Jest to identyczne rozwiązanie, jak to zaproponowane przez rząd w ustawie, tylko tam dotyczy to terenów należących do Skarbu Państwa.
Białostocka rada miasta mogła uchwalić inne wysokości bonifikat, ale zdecydowano się nie różnicować ich poziomu z tym co zaproponował rząd, ponieważ wywołałoby to nierówności wśród mieszkańców. W Białymstoku jest bowiem 15,5 tys. lokali znajdujących się na gminnych terenach oddanych w użytkowanie wieczyste i ponad 7 tys. na działkach Skarbu Państwa. O podniesienie bonifikat postulowali jednak działacze Prawa i Sprawiedliwości, którzy np. wzorem Warszawy chcieli, żeby w pierwszym roku było to aż 95% i malało o 10 punktów procentowych z każdym następnym. Podczas zwyczajnej sesji ta poprawka została jednak odrzucona.
Nic nowego
Radni PiS jednak nie poddali się i zawnioskowali o sesję nadzwyczajną. Jej rezultat był raczej znany od początku. Stąd też pewnie wspomniany termin, szczególnie biorąc pod uwagę, że na godz. 10.00 tego samego dnia zaplanowano uroczyste wręczenie aktu nominacji na zastępcę prezydenta Adamowi Musiukowi.
- Nie dzielimy białostoczan na lepszy i gorszy sort. Rada miasta udzieliła takich bonifikat po to, żeby tego nie robić. Wierzymy w to, że parlament przyjmie nowelizację ustawy odnośnie przekształceń użytkowania wieczystego i podniesie bonifikaty, i wówczas także podniesiemy te bonifikaty – mówił przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym i zawnioskował o skierowanie projektu do komisji infrastruktury komunalnej, co zostało przegłosowane.
Użytkowanie wieczyste zostanie zlikwidowane z 1 stycznia 2019 roku. Konieczność opłacenia kosztów za przekształcenie terenu, na którym stoi dom lub blok, spada na mieszkańców. Można to zrobić na dwa sposoby, albo jednorazowo opłacić wyliczoną kwotę, korzystając z bonifikaty, albo rozłożyć ją na 20 corocznych rat, ale wówczas bez żadnych ulg.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl