Zofia ma 31 lat, pół roku temu przyszło na świat jej pierwsze dziecko: "Długo zastanawiałam się, gdzie urodzić dziecko. Chciałam, by poród przebiegł w dobrej, spokojnej atmosferze. Zależało mi, by móc w tych momentach być z mężem, by nikt nie zakłócał nam tej intymnej chwili. Niestety, nie wiedziałam gdzie szukać informacji o tym, który szpital mi to zapewni."
Podobnych historii jest mnóstwo. Ich bohaterki zastanawiają się, skąd wziąć informacje o szpitalach. W Polsce jest ponad 400 szpitali i oddziałów położniczych, rzadko jednak można od samych szpitali uzyskać informacje na temat tego, jakie warunki panują na porodówce i jak przebiega sam poród. A przecież dla kobiet to bardzo ważne: jak wyglądają sale do porodu, czy możliwe są porody rodzinne, jakie w danej placówce są dostępne metody łagodzenia bólu etc. Najważniejsze jest jednak to, w jaki sposób kobiety są traktowane, czy ich prawa są przestrzegane, czy matka i dziecko są naprawdę na pierwszy miejscu. Odpowiedź może przynieść strona www.GdzieRodzić.info. W serwisie kobiety mogą w prosty sposób znaleźć miejsce do porodu w pobliżu swojej miejscowości oraz dopasować je do swoich preferencji. Znajdą tam także odpowiedzi na pytania: jak wyposażone są sale porodowe w szpitalach, jak wyglądają statystyki medyczne w danej placówce oraz co inne kobiety sądzą o porodzie i opiece w wybranym szpitalu.
- Nadal wiele kobiet w Polsce rodzi w warunkach, które urągają ich godności. Jednocześnie co roku tysiące przyszłych matek zadaje sobie to ważne pytanie: gdzie rodzić? Od wielu lat dostarczamy wiarygodne i sprawdzone informacje o placówkach położniczych, statystkach medycznych i ofercie dla mam – mówi Anna Otffinowska, prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku.
anna.d@bialystokonline.pl