Segreguj plastiki - to wartość do odzyskania

2010.08.11 00:00
Pod takim hasłem Fundacja PlasticsEurope Polska organizuje ogólnopolską kampanię outdoorową na temat tworzyw sztucznych i ich roli we współczesnym świecie.
Segreguj plastiki - to wartość do odzyskania
materiały organizatora

Tegoroczna akcja ma na celu zachęcenie Polaków do segregowania odpadów z tworzyw sztucznych oraz wskazanie wartości, jakie posiadają wyrzucane plastiki.

- Nasza akcja ma zwrócić uwagę Polaków na konieczność segregowania odpadów z tworzyw sztucznych. Każdy wyrzucany plastik ma swoją wartość - to surowiec wtórny i nie powinien trafiać na wysypiska - mówi Grzegorz Rytko, dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska. - Dzięki segregowaniu odpadów z tworzyw sztucznych każdy może przyczynić się do pełnego wykorzystania ich potencjału - do ponownego wykorzystania bądź odzyskania zmagazynowanej w nich energii. Działania takie mają pozytywny wpływ na ochronę środowiska, oszczędzanie surowców naturalnych i energii - dodaje.

W ramach kampanii w 20 miastach Polski na 400 nośnikach typu citylight prezentowany jest symbol recyklingu na tle pojemnika do segregacji plastikowych odpadów. Plakat nawiązuje do głównego przesłania kampanii, które promuje segregację, recykling oraz odzysk odpadów z tworzyw sztucznych. Grafice towarzyszy informacja "Każdy plastikowy odpad ma wartość, pozwól ją odzyskać. Segreguj plastiki". Plakaty eksponowane będą przez cały sierpień, w tym czasie zaplanowane zostały również spotkania z mediami i dystrybucja materiałów informacyjnych.

Odpady z plastiku to wartościowy surowiec wtórny, który na wiele sposobów można wykorzystać powtórnie. To jedyny surowiec, który nie tylko można poddać recyklingowi, wielokrotnie przerabiając na nowe wyroby, np. z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. Można również odzyskać zmagazynowaną w nim energię - wykorzystując go jako składnik do produkcji paliw alternatywnych, np. energia odzyskana z jednej tylko zużytej torby plastikowej pozwala oświetlać pokój 60-watową żarówką przez 10 minut. Wreszcie odpady z tworzyw służyć mogą w procesach przemysłowych jako substytut koksu i ropy naftowej, np. przy wytopie stali.

andy

1669 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39