Satyryczne rysunki, fotografie i rzeźba. Nowe wystawy

2017.12.13 13:13
Kilka ciekawych wystaw zostanie otwartych w czwartek i piątek (14-15.12). Warto zajrzeć do Opery i Filharmonii Podlaskiej, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, Galerii im. Sleńdzińskich i Spodków WOAK-u.
Satyryczne rysunki, fotografie i rzeźba. Nowe wystawy
Fot: materiały OiFP-ECS
Jedna z prac Roberta Kempistego

Satyra jest uniwersalna

Robert Kempisty to autor rysunków o tematyce satyrycznej, formalnie zróżnicowanych, skoncentrowanych na pomyśle, a jednocześnie, dzięki kunsztownej formie, posiadających spory ciężar gatunkowy. Artysta został zaliczony przez magazyn {slow} do najlepszych polskich ilustratorów - jego sylwetka i prace pojawiły się w prestiżowym wydawnictwie poświęconym ilustracji prasowej "The Best Polish Illustrators". Pomysły artysta czerpie z życia, ze zderzenia sytuacji, myśli, emocji, nadaje im jednak uniwersalny charakter. Największą radość sprawia mu etap tworzenia koncepcji rysunku, potem - jak sam wyznaje - to już walka z własną ułomnością, mozolna praca z materią. Wernisaż odbędzie się w czwartek (14.12) w sali wystawowej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Patronujemy wydarzeniu.

Szczegóły: Wernisaż wystawy prac Roberta Kempistego

"Piękno za kurtyną zapomnienia"

Pod takim tytułem zostanie otwarta wystawa Olgi Niewskiej. To rzeźbiarka niezwykle ceniona, modna i podziwiana w okresie międzywojennym, a po II wojnie światowej prawie zapomniana. Artystka tworzyła portrety, akty, rzeźby o tematyce sportowej i animalistycznej, projektowała medale i plakiety. Największą popularność przyniosły Niewskiej portrety znanych postaci i bliskich osób, w których doskonale potrafiła uchwycić indywidualny wyraz i charakter portretowanej osoby. Osobiście pozowali jej m.in. Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki, Stefan Jaracz, Walery Sławek, Mieczysława Ćwiklińska, Zula Pogorzelska, Halina Hulanicka. Wernisaż odbędzie się w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w piątek (15.12) o godz. 18.00.

Szczegóły: Piękno za kurtyną zapomnienia. Olga Niewska - rzeźba

"Przezroczystość" podlaskiego pejzażu

Wystawa jest retrospektywnym spojrzeniem na twórczość Wiktorii Tołłoczko-Tur. Podlaski pejzaż w okolicach Sokółki, towarzyszący jej od urodzenia, to najczęściej pojawiający się motyw malarski. Artystka na początku lat 90. XX wieku porzuciła malarstwo olejne, by poświęcić się wyłącznie akwareli. Nostalgiczny pejzaż stał się najbardziej rozpoznawalną częścią jej dorobku artystycznego. Wystawa przygotowana została z okazji jubileuszu 75-lecia artystki w ramach stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku. Wernisaż odbędzie się w piątek (15.12) w Galerii im. Sleńdzińskich (ul. Legionowa 2).

Szczegóły: Wiktoria Tołłoczko-Tur. "Przezroczystość". Wystawa

Fotografie inspirowane naturą

Na wystawie w Spodkach WOAK-u zostaną zaprezentowane fotografie, panoramy oraz diaporamy ze zbiorów artysty. Jerzy Fedorowicz przeszedł drogę twórczą od niewinnego zainteresowania fotografią traktowaną amatorsko do świadomego i poważnego zajmowania się sztuką fotografowania i edukowania poprzez sztukę. Choć jego pracy twórczej towarzyszyły różne intencje, łączyło je zawsze poszukiwanie czegoś niewidzialnego, głęboko sakralnego, pięknego i w pewien sposób ponadczasowego. Twórczość artysty, a zwłaszcza tematyka większości jego prac, potwierdzała, iż piękno ujawnia się w naturze. Wernisaż odbędzie się w piątek (15.12) o godz. 18.00.

Szczegóły: "Jurek Fedorowicz - fotografie" - otwarcie wystawy w Spodkach

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

951 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39