Rzeka Biała. Koncert i widowisko teatralne

2018.09.13 07:45
W piątek (14.09) można wybrać się na koncert muzyki elektronicznej, a w sobotę (15.09) - na widowisko teatralne. Wszystkie wydarzenia odbędą się nad rzeką Białą.
Rzeka Biała. Koncert i widowisko teatralne
Fot: Dariusz Pietraszewski
Ojun

Elektronicznie nad rzeką

Ojun to Adrian Piasecki i Adam Frankiewicz. Projekt powstał z inspiracji kulturami plemion uralskich i ałtajskich, żyjących w trudno dostępnych zakątkach Rosji. Punktem wyjścia było zetknięcie się szamanizmu i spirytyzmu z surową rzeczywistością postsowieckich przestrzeni. W projekcie został wykorzystany stary radziecki syntezator Aelita, automaty perkusyjne i efekty dotykowe. Z przyczyn praktycznych syntezator został zastąpiony magnetofonami ze spreparowanymi fragmentami zapętlonymi na taśmie. Droga wytyczona w kierunku rdzennego szamanizmu doprowadziła do punktu, w którym eksperymentalna elektronika spotyka się z techno i noise.

Ojun regularnie występuje na żywo i grał na wielu imprezach, takich jak: Unsound Festival (Kraków, 2015), Brutaż (Warszawa, Kraków 2014, 2015, 2016), Fala Dźwięku (Białobrzegi, Warszawa 2014, 2015), Biuro Dźwięku Katowice - Raport 2015 (Katowice 2015), In Progress (CSW Łaźnia, Gdańsk 2016), Hamselyt - The Smashing Music Festival (Tarnopol, Ukraina 2016), Brackets (Kijów 2016) i inne.

Projekt wystąpi w piątek o godz. 20.30 na scenie na rzece Białej, obok bulwarów przy ulicy Włókienniczej 22 (za budynkiem ośrodka Telewizji Polskiej w Białymstoku). Wstęp wolny.

Zobacz też: Biała Czysta Kulturalna / Kultura nad rzeką Białą

Bajki z muzyką na żywo

Z kolei w sobotę zostanie zaprezentowane Bajkowanie – widowisko teatralne stworzone przez ojca z córką. To seans z bajkami kliszowymi z muzyką na żywo. Tata - Patryk Zakrocki i jego córka - Kalina Zakrocka, imitując głosy postaci i tworząc na żywo ścieżkę dźwiękową zilustrują - a może opowiedzą - na nowo stare historie zapisane na kliszy filmowej. Bajki są zrealizowane w formie serii slajdów, a postacie i światy przedstawiane w rozmaitych technikach rysunku lub w technice lalkowej. Niekiedy przygody pingwinków albo świnek domagają się nowej, przewrotnej interpretacji, a niektóre należy pozostawić w ich oryginalnej aurze, niespotykanej dziś łagodności i dobroci.

Kalina Zakrocka to uczennica 5. klasy szkoły podstawowej, wymyśla opowiadania, rysuje obrazy w stylu manga, reżyseruje krótkie filmy ze znajomymi. Zagrała w klipie o owocach w szkole, do muzyki Smolika i w spektaklu "Szary Domek" u boku Zbigniewa Zamachowskiego, Edyty Jungowskiej i aktorów Teatru Guliwer. Współpracuje z tatą przy Bajkowaniach. Jej tata Patryk Zakrocki jest improwizatorem, kompozytorem, artystą dźwiękowym i rysownikiem. Obecnie gra w duecie SzaZa na altówce, oscylatorach i elektrycznej mbirze, zmienia melodyjki w starych pozytywkach i współtworzy dwa projekty własnego pomysłu: Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego i Kino Dźwięku/Sound Cinema. Jest także dyrygentem; z pasją prowadzi orkiestry i chóry komunikatowe. Zajmuje się muzyką kameralną, elektroakustyczną i szeroko pojętym słuchowiskiem. Opublikował 12 albumów płytowych, w tym dwa solowe.

Białostocki występ rozpocznie się o godz. 19.30. Wstęp wolny.

Zobacz też: Biała Czysta Kulturalna / Kultura nad rzeką Białą

Wydarzenia projektu Biała Czysta Kulturalna - Rzeka dla Mieszkańców, odbywają się w ramach cyklu pod nazwą Kultura nad rzeką Białą, dofinansowanego z funduszy Budżetu Obywatelskiego 2018 Miasta Białegostoku. Organizatorem jest Fundacja Teatr Latarnia.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1149 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39