Nowa propozycja Politechniki Białostockiej skierowana do najmłodszych
Podlaska Akademia Młodego Inżyniera jest zupełnie nowym projektem Politechniki Białostockiej. Inicjatywa skierowana jest do nieco starszych uczniów - z VII i VIII klas szkół podstawowych oraz ich rodziców. To też niejako naturalna kontynuacja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego - tam "studiować" mogą młodsze dzieci (klasy IV-VI).
Projekt będzie realizowany w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Hajnówce oraz Siemiatyczach. Dzieci z tych miejscowości będą miały więc możliwość uczestniczenia udziału.
Mali żacy Akademii Młodego Inżyniera będą mieli szansę wzięcia udziału w warsztatach prowadzonych przez pracowników Politechniki Białostockiej, podczas których dowiedzą się m.in. na czym polega druk 3D, programowanie, procesy chemiczne w środowisku przyrodniczym itp.
- Kontakt z nowoczesną technologią, wbrew pozorom, nie zaczyna się na studiach wyższych. Często małe dzieci potrafią nas zaskoczyć umiejętnościami obsługi i poruszania się w cyfrowej rzeczywistości. My będziemy starali się porządkować tę wiedzę, właściwie ją ukierunkowywać. PAMI jest swojego rodzaju kontynuacją pracy, którą prowadzimy od kilku lat w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego - mówił podczas podpisywania umów z samorządami uczestniczącymi w projekcie prorektor ds. studenckich prof. Jarosław Perszko.
Rusza rekrutacja
Chętni do udziału w tej niezwykłej przygodzie z nauką i techniką z Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Siemiatycz już jutro mogą złożyć w swojej szkole wypełniony formularz zgłoszeniowy. Powinien on być dostępny w sekretariatach bądź miejscach do tego wyznaczonych.
Dyrektorzy placówek następnie przekażą zgłoszenia do samorządów zajmujących się rekrutacją do projektu. W przypadku większej liczby zgłoszeń niż limit miejsc przeprowadzane będzie losowanie wyłaniające uczestników Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera.
Nieco inaczej wygląda rekrutacja w Białymstoku. Tu należy pobrać formularz, który jest dostępny na stronie www.pami.pb.edu.pl i następie złożyć go Centrum Rekrutacji, Studiów Podyplomowych i Szkoleń Politechniki Białostockiej (ul. Wiejska 45A, pok. 013).
Dodatkowym elementem Akademii Młodego Inżyniera są specjalne zajęcia dla 40 rodziców, mające na celu podniesienie umiejętności wychowawczych. Specjalne spotkania dotyczyć będą także bezpieczeństwa w internecie czy gier planszowych bądź strategicznych. Dlatego dorośli zainteresowani udziałem - również mogą się zgłaszać już od jutra.
Zajęcia rozpoczynają się w listopadzie.
Podlaska Akademia Młodego Inżyniera finansowana jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt uzyskał wsparcie w wysokości prawie 440 tys. zł z programu realizowanego przez NCBiR "Uniwersytet Młodego Odkrywcy".
justyna.f@bialystokonline.pl