Rząd wierzy, że dzięki tym praktykom młodzi ludzie będą mieli większe szanse na zdobywanie doświadczenia zawodowego, co znacznie ułatwi im start na rynku pracy.
– Administracja potrzebuje młodych ludzi, pełnych pomysłów, zaangażowania, innowacyjnego myślenia. A młodzi ludzie nauczą się tego, jak działa administracja – twierdzi minister Lena Kolarska-Bobińska.
Okazuje się, że pomysł praktyk w urzędach cieszy nie tylko środowiska akademickie, ale i same urzędy, które już zadeklarowały chęć utworzenia ponad 16 500 miejsc praktyk. Praktykanci pojawią się w placówkach od lipca do grudnia tego roku.
Dzięki praktykom młodzi ludzie będą mieli szansę zobaczenia, jak wygląda praca w urzędzie. Zdobędą doświadczenie i umiejętności, których w przyszłości być może będzie wymagał od nich pracodawca.
- Skuteczność niniejszego programu zapewniona zostanie dzięki ścisłej współpracy uczelni z jednostkami administracji publicznej – organizatorami praktyk. Podstawową kwestią będzie prawidłowe wyselekcjonowanie kandydatów spośród studentów kierowanych przez Państwa uczelnię w taki sposób, by stawiane cele w programach praktyk były spójne z ofertą konkretnej jednostki w administracji publicznej i konkretnego miejsca (stanowiska) praktyki – pisze w liście do rektorów Kolarska-Bobińska.
Oferta praktyk studenckich będzie dostępna od około połowy maja w Centralnej Bazie Ofert Pracy. Pracownicy uczelni, którzy są odpowiedzialni za organizację praktyk, będą mogli wybrać propozycję danego urzędu i później skierować do niego studentów, dla których dana oferta praktyki jest najwłaściwsza.
Jeśli chodzi o Podlasie, to na stronie Centralnej Bazy Ofert Pracy swoje ogłoszenie zmieścił m.in. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku, który szuka praktykantów w dziale rejestru i dokumentacji zabytków oraz w wydziale inspekcji zabytków oraz Agencja Rynku Rolnego, która szuka z kolei osoby do sekcji interwencji OT Białystok.
justyna.k@bialystokonline.pl