Rusza nowa akcja billboardowa w Białymstoku. Czego dotyczy?

2022.11.15 12:49
Od środy (16.11) w Białymstoku pojawią się nowe billboardy. Kampania poruszy bardzo ważny temat.
Rusza nowa akcja billboardowa w Białymstoku. Czego dotyczy?
Fot: Stowarzyszenie Faros

Od środy w całym mieście pojawią się billboardy, które będą zachęcać do zrobienia testów w kierunku HIV, WZW C i kiły. Inicjatywa jest skierowana przede wszystkim do osób heteronormatywnych.

"W Polsce statystyki infekcji przenoszonych drogą płciową dotyczą głównie MSM, czyli mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami (*24,4% w przypadku HIV). Wynika to z tego, że ta grupa jest bardziej świadoma zakażeń i częściej poddaje się testom przesiewowym. A co z pozostałymi? Na świecie zakażenia HIV w 80 % dotyczą osób heteroseksualnych" – podaje Stowarzyszenie Faros, organizator kampanii.

Billboardy są więc skierowane do osób, które na co dzień żyją w przekonaniu, że tego typu choroby ich nie dotyczą. A wiąże się to ze stereotypami, gdyż kilkadziesiąt lat temu panowało przekonanie, że HIV dotyczy osób nieheronormatywnych, narkomanów i świadczących usługi seksualne. A infekcje przenoszone drogą płciową w rzeczywistości dotyczą każdego. Wiele osób zostało zakażonych od swoich stałych partnerów.

Specjaliści często mówią o tzw. "ryzykownych sytuacjach", które mogą przyczyniać się do zakażeń.
"Wydawać by się mogło, że ryzyko podejmują osoby, które lubią pobudzenie, adrenalinę i różne bodźce zewnętrzne. Otóż nie. Stwierdzenie „sytuacja ryzykowna” w przypadku HIV to (prawie) "każdy niezabezpieczony prezerwatywą kontakt seksualny z osobą o nieznanym statusie serologicznym". To znaczy tyle, co każdy seks lub kontakt z krwią osoby, o której nie wiemy jaki ma wynik testu na HIV, HCV lub kiłę!" - tłumaczą organizatorzy akcji.

Inicjatywa ma pokazywać, że nie ma nic wstydliwego w wykonaniu badań, ani wymagania tego od partnera czy partnerki. Okazuje się, że wiele osób się tego wstydzi, obawiając się odrzucenia.

Osoby, które chciałyby wykonać bezpłatny i anonimowy test na HIV, HCV i kiłę mogą zgłaszać się do Stowarzyszenia Faros, które prowadzi Punkt Konsultacyjno–Diagnostyczny w Białymstoku przy ul. Bema 2, lok. 011.

Od września punkt badań jest otwarty w poniedziałki, środy i piątki o stałych porach, w godz. 15.00–17.30. Wynik testu można odebrać już na kolejnym dyżurze. Dyżury pełnią osoby po specjalistycznych szkoleniach, certyfikowane przez agendę Ministerstwa Zdrowia. Aby wykonać test nie trzeba mieć skierowania.

Billboardy zachęcające do badań będzie można zobaczyć w lokalizacjach takich jak:

- 42 Pułku Piechoty (w stronę Grabówki),
- Wiejska (Politechnika),
- Jurowiecka (w stronę Sienkiewicza),
- Kopernika 47,
- Mickiewicza 57.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1766 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39