Od 1 lipca do 30 listopada będą przyjmowane wnioski o 300+ w ramach programu "Dobry Start". Trzeba jednak pamiętać, że obecnie dokumenty są przyjmowane jedynie online – nie ma możliwości składania ich w wersji papierowej. Osoby ubiegające się o świadczenie muszą podać swój numer rachunku bankowego, adres mailowy oraz numer telefonu. Te dane będą potrzebne do kontaktu i ewentualnie do założenia profilu na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
- Osoby, które złożą wniosek o 300+ dla ucznia przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@atia, będą miały automatycznie założony swój profil na PUE ZUS. Informacje na temat wniosku i jego obsługi będą tylko na portalu PUE ZUS. Tam również będzie prowadzona cała korespondencja np. wezwanie do jego uzupełnienia lub dosłania załączników, a także informacja o przyznaniu świadczenia czy decyzja odmawiająca przyznania świadczenia – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Osoby, które jeszcze nie mają profilu PUE, a chciałyby skorzystać z możliwości złożenia wniosku "Dobry Start", w każdej chwili mogą to zrobić. Potrzebny będzie jedynie komputer z dostępem do internetu. Na stronie www.zus.pl mamy zakładkę "PUE". Należy w nią kliknąć i się zarejestrować. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest uwierzytelnienie profilu. Można to zrobić w ZUS. Wówczas pracownik ZUS na podstawie danych z dowodu osobistego potwierdza (zaufanie profilu) dane nowego użytkownika.
Można skorzystać z pomocy
Osoby, które mają wątpliwości dotyczące założenia profilu PUE ZUS bądź nie wiedzą, jak wypełnić wniosek – mogą skorzystać z pomocy, która będzie udzielana bezpośrednio w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz w specjalnie utworzonych punktach mobilnych na Poczcie Polskiej czy placówkach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
- Klienci mogą liczyć na naszą pomoc w założeniu profilu na PUS ZUS i poprawnym wypełnieniu wniosku o 300+. Jednocześnie chciałabym przestrzec, że pracownicy ZUS nie będą chodzić po domach, zachęcać do złożenia wniosku czy założenia profilu na PUE. Wszelkie tego typu działania są nielegalne i zapewne będą inicjowane przez oszustów - przestrzega Krupicka. - Pracownicy Zakładu będą także w razie potrzeby pełnić dyżury w wybranych jednostkach terenowych urzędów miasta, gminy, MOPS i GOPS – dodaje.
Na stronie ZUS, w zakładce "Dyżury Dobry Start" można znaleźć informacje dotyczące dyżurów w poszczególnych placówkach wraz z ich adresami.
Komu przysługuje świadczenie?
Dodatkowe 300 zł na materiały szkolne mogą otrzymać rodzice, opiekunowie faktyczni, opiekunowi prawni, rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorzy regionalni placówek opiekuńczo-terapeutycznych i osoby uczące się. W przypadku, gdy rodzice na zmianę zajmują się dzieckiem (zgodnie z orzeczeniem sądu), to świadczenie będzie im wypłacane w połowie tej kwoty.
Pieniądze na materiały szkolne otrzymają także uczniowie szkół dla dorosłych, w tym policealnych. 300+ przysługuje do czasu ukończenia 20. roku życia. Jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności, maksymalny wiek wynosi wówczas 24 lata.
Świadczenie "Dobry Start" nie przysługuje przedszkolakom.
justyna.f@bialystokonline.pl