To już kolejna edycja konkursu "Zielona Ławeczka", którego celem jest przywrócenie blasku szarym i smutnym blokowiskom oraz zaniedbanym osiedlowym skwerkom. W poprzedniej edycji zgłosiło się 400 osób z 26 miast. Nagrodzonych zostało 25 najlepszych projektów.
W tym roku w konkursie mogą uczestniczyć też miasta, w których mieszka mniej niż 10 tys. mieszkańców (w poprzedniej edycji były to miejscowości powyżej 50 tys.). Organizatorzy zakładają więc, że zainteresowanie będzie jeszcze większe.
- Celem projektu jest zaangażowanie sąsiadów, wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych do skutecznego współdziałania, w imię idei: razem można więcej. Chcemy pokazać ludziom, że sąsiedzka współpraca ma sens i często przynosi wymierne korzyści – tłumaczy Barbara Lewicka-Kłoszewska, wiceprezes Fundacji BOŚ. - Osoby z naszego otoczenia zwracają uwagę na te same problemy co my. Chcą żyć w czystej i zadbanej okolicy i właśnie dlatego powinni chętnie nam pomóc w rewitalizacji zaniedbanych skwerów – dodaje.
W konkursie mogą uczestniczyć zespoły składające się z minimum pięciu osób, które będą miały za zadanie stworzyć plan zagospodarowania przestrzeni (obojętnie, czy będzie do osiedlowy skwer, czy plac). Chętni mogą rejestrować się do 15 kwietnia. Wymogiem wzięcia udziału w zmaganiach jest to, by w zespole znalazł się przedstawiciel osiedlowej administracji. Będzie miał on później odpowiedzialny za wykonanie projektu.
Udział w konkursie jest szansą na zdobycie funduszy na zazielenienie, odnowienie, posprzątanie zaniedbanych osiedli czy skwerów.
justyna.f@bialystokonline.pl