Rok akademicki 2013/2014 jest czasem wielu zmian w szkolnictwie wyższym, m.in. wchodzi w życie ustawa wprowadzające opłaty za studia stacjonarne na drugim kierunku. Teraz bezpłatnie równoległe studia będą mogły podjąć tylko te osoby, które znajdują się w gronie 10% najlepszych na roku.
Białostockie uczelnie w tym roku odczuły także bolesne skutki niżu demograficznego. Jedna ze szkół wyższych w naszym mieście - Wyższa Szkoła Matematyki i Informatyki Użytkowej - po 17 latach swojej działalności, z powodu braku kandydatów, od nowego roku akademickiego zostaje zamknięta. W związku z niżem demograficznym aż do 30 września niektóre placówki, m.in. UwB, próbowały pozyskać studentów, prowadząc rekrutacje uzupełniające.
- Jest kilka kierunków, na których – sądząc po liczbie dotychczasowych rejestracji – limity raczej na pewno nie zostaną wyczerpane. To m.in. biologia, chemia, filologia białoruska, fizyka, matematyka czy ochrona środowiska - informuje Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka UwB.
Na białostockich uczelniach w tym roku nie zabraknie nowości. Przykładowo, na Politechnice rusza nowy kierunek związany z energią odnawialną - biotechnologia, zaś na Medyku - innowacyjne studia podyplomowe z biostatystyki. UwB natomiast w październiku podpisze umowę na utworzenie Sieci Uniwersytetów Pogranicza, do której przystąpią uczelnie m.in. z Kalingradu, Lwowa i Grodna.
malgorzata.c@bialystokonline.pl