Czy będą kolejki?
W drugiej turze wyborów prezydenckich, tak jak w pierwszej, głosować można poprzez oddanie głosu w lokalu wyborczym oraz korespondencyjnie. Tradycyjny sposób wybierze jednak zdecydowana większość wyborców.
Wszystkie poprzednie wybory prezydenckie pokazały, że w drugiej turze frekwencja jest zwykle wyższa niż w pierwszej. W głosowaniu dwa tygodnie temu wyniosła 64,51%, gdyby teraz była wyższa, trzeba spodziewać się kolejek przed lokalami, zwłaszcza, że obowiązuje w nich reżim sanitarny. Wg jego zasad w lokalu może przebywać jedna osoba (z wyłączeniem członków komisji, mężów zaufania itp.) na 4 m2 powierzchni.
Osoby w wieku 60+, kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne będą mogły głosować w komisjach wyborczych bez kolejki.
Jak znaleźć lokal wyborczy?
W Białymstoku nic nie zmieniło się w kwestii usytuowania lokali wyborczych - będziemy głosować tam, gdzie w poprzednich wyborach, a także w pierwszej turze obecnych. Osoby, które idą do urn po raz pierwszy, przeprowadziły się lub mają zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnym miejscu, mogą skorzystać z wyszukiwarki lokali wyborczych tu: Wyszukiwarka obwodów.
Na mapce bądź spisie wybieramy powiat, potem gminę, w której głosujemy. W mniejszych miejscowościach znajduje się po kilka komisji, więc łatwo będzie odnaleźć tą, do której przypisana jest dana ulica bądź wieś. W przypadku Białegostoku, gdzie działać będzie aż 185 komisji, można skorzystać z wyszukiwarki (filtruj) wpisując nazwę ulicy. Należy zwrócić uwagę na nr swojego domu. Dla przykładu mieszkańcy ul. Mickiewicza są rozdzieleni aż na 9 różnych obwodów. Wyszukujemy po adresie swojego zameldowania, chyba że wcześniej dopisaliśmy się do spisu wyborców wg swojego adresu zamieszkania.
Lokale wyborcze będą czynne w całym kraju od godz. 7.00 do 21.00.
Jak głosować?
By głos był ważny, należy wskazać jednego kandydata na karcie wyborczej. W kratce obok jego nazwiska należy umieścić znak "X". Muszą to być co najmniej dwie przecinające się linie, a więc można postawić też "+" czy "#".
Nieważne będą głosy, w których kratkę przy nazwisku kandydata obwiedziemy kółkiem, bądź postawimy w niej "V". Nieważne będą też karty, na których wskazano obu kandydatów. W przypadku pomyłki nie otrzymamy nowej karty do głosowania.
Głosu nie unieważnią wszelkie dopiski czy rysunki poza kratkami przy nazwiskach kandydatów.
Na kogo głosować?
2 tygodnie temu wybieraliśmy spośród 11 kandydatów. W związku z tym, że żaden z nich nie uzyskał ponad 50-procentowego poparcia, odbywa się kolejne głosowanie z udziałem dwóch kandydatów z największą liczbą głosów. Na karcie do głosowania ich nazwiska są umieszczone w kolejności alfabetycznej:
DUDA Andrzej Sebastian
TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz
Uwaga - epidemia
W drugiej turze głosowania obowiązuje taki sam reżim sanitarny jak w pierwszej. Jeszcze przed wejściem do lokalu należy zakryć nos i usta. W czasie sprawdzania tożsamości przez członka obwodowej komisji, wyborca może być poproszony o chwilowe zdjęcie maseczki.
Już w lokalu należy zachować dwumetrowy dystans społeczny. Każdy wyborca będzie mógł skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk.
Co prawda podczas głosowania nie ma obowiązku posiadania własnego długopisu, ale Krajowe Biuro Wyborcze zachęca, by wziąć go ze sobą.
Drzwi, przez które będą przechodzić wyborcy, będą otwarte, żeby nie było konieczności dotykania klamek. Jeżeli ze względów bezpieczeństwa drzwi nie mogą być otwarte, klamki i uchwyty będą dezynfekowane co najmniej 6 razy w czasie trwania głosowania.
Stoły w lokalach wyborczych nie będą pokryte suknem ani żadnym innym materiałem. Długopisy i ścianka urny z wpustem będą regularnie dezynfekowane.
Każdy lokal wyborczy będzie wietrzony co najmniej raz na godzinę, przez co najmniej 10 minut.
ewelina.s@bialystokonline.pl