Od 17 kwietnia do 21 lipca będzie trwała kwalifikacja wojskowa. Jej celem jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby i mają ukończony 18 rok życia.
Zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku ustawą o obronie ojczyzny, obowiązek obrony naszego kraju spoczywa na wszystkich obywatelach, którym pozwalają na to wiek i zdrowie. W tym roku przed komisjami lekarskimi – powiatową i ewentualnie wojewódzką – stanie głównie rocznik 2004, ale też starsze, które jej nie odbyły oraz ci, którym wcześniej stan zdrowia nie pozwalał na pozytywny wynik, ale była to czasowa niedyspozycja.
Wezwanie na kwalifikację wojskową otrzyma 7936 osób z regionu, w tym 5518 z rocznika 2004. Wśród wezwanych będzie 395 kobiet - to głównie te, które kończą studia lekarskie, weterynaryjne, ale i kierunki techniczne (np. wykształcenie morskie).
Powołanych zostało 17 komisji lekarskich w każdym powiecie. W tym roku kandydaci po raz pierwszy wezmą udział w obowiązkowych badaniach psychologicznych.
Harmonogram kwalifikacji Wojskowej z terenu administracyjnego WCR Białystok:
Miasto Białystok
17 kwietnia–30 czerwca - Klub Osiedlowy "Millenium" w Białymstoku, ul. Mazowiecka 39D
Powiat białostocki
17 kwietnia-12 czerwca - Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Warszawska 79A
Powiat moniecki
17 kwietnia-28 kwietnia - Internat Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach, ul. Tysiąclecia 15
Powiat sokólski
29 maja-19 czerwca - Starostwo Powiatowe w Sokółce, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 8
Osoby zobowiązane do stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską powinny ze sobą zabrać:
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
- książeczkę wojskową, w przypadku jej posiadania;
- dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeżeli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe;
- posiadaną dokumentację medyczną dotyczącą stanu zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;
- dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
ewelina.s@bialystokonline.pl