Dom Partii został oddany do użytku okrągłe 60 lat temu – w listopadzie 1952 roku. Kiedy dokładnie – tego historykom nie udało się ustalić z całą pewnością, ale wśród prawdopodobnych dat wymieniany jest 6 listopada – czyli dzień poprzedzający rocznicę Rewolucji Październikowej.
Budynek jesr jednym z ciekawszych przykładów architektury socrealistycznej w Białymstoku. Zaprojektowany został przez inżyniera architekta Stanisława Bukowskiego, który był głównym architektem odpowiedzialnym za odbudowę miasta po II wojnie światowej. Na pomysł „rozebrania” budynku z reklam wpadła Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku – przy aprobacie władz uczelni oraz mieszczących się tam wydziałów. Dzięki temu znów można będzie podziwiać wszystkie walory architektoniczne gmachu. Organizatorzy liczą, że inicjatywa stanie się inspiracją dla innych użytkowników obiektów objętych ochroną konserwatorską.
Finał demontażu potężnego banneru reklamowego Uniwersytetu zaplanowany jest na godz. 14.15. Do wspólnego uczczenia 60. urodzin Domu Partii – gwizdania z aprobatą, wiwatowania i gromkiego oklaskiwania – organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców miasta. Zapowiadają, że po dobrze wykonanej robocie nikogo nie ominie kawałek urodzinowego tortu.
Jubilatów będzie jednak więcej – bo tego dnia urodziny będzie świętować także Wydział Historyczno-Socjologiczny. Miłośnicy historii gmachu przy Placu Uniwersyteckim 1 będą mogli wybrać się na poświęcone mu wykłady (od 15.20) oraz wystawę fotografii i materiałów archiwalnych związanych z Domem Partii, na której znajdą się m.in. kopie publikacji Gazety Białostockiej z tamtego okresu. W dniu urodzin zaprezentowane zostaną także nowe strony internetowe przygotowane przez Instytut Historii i Nauk Politycznych.
O godz. 15 rozpocznie się natomiast trzygodzinna gra fabularna „Cel: Redliński”. Czteroosobowe zespoły przeniosą się w realia roku 1970. Główny wątek fabularny oparty jest o prawdziwą historię z życia znanego pisarza i publicysty, Edwarda Redlińskiego. By pomóc bohaterowi ujawnić układy i nadużycia w białostockich strukturach PZPR zespoły będą musiały przemierzyć centrum Białegostoku w poszukiwaniu postaci fabularnych i historycznych, które w zamian za zrealizowanie określonych zadań przekażą im informacje i przydatne w grze przedmioty. Zadania będą bardzo zróżnicowane. Uczestnicy gry będą musieli np. dotrzeć we wskazane miejsce o wyznaczonym czasie unikając pościgu milicjantów, założyć "podsłuch" w Domu Partii czy dostarczyć deficytowy papier toaletowy. Ci, którzy pierwsi dotrą do miejsca docelowego i rozwiążą ostateczną zagadkę, zwyciężą.
magda.g@bialystokonline.pl