Sektor IT i nowych technologii rozwija się teraz niezwykle szybko. W ciągu ostatnich kilku lat popyt na programistów zwiększył się nawet o 30% i prawdopodobnie wciąż będzie rósł. Wpływ na to mają nowe inwestycje napływające do Polski oraz postępująca automatyzacja i cyfryzacja. Zmieniają się również codzienne potrzeby każdego człowieka – coraz więcej osób korzysta z oprogramowań i aplikacji mobilnych.
– Popyt na programistów w sektorze IT panował zawsze, jednak obecnie obserwujemy jego bardzo dynamiczny wzrost, który w skali ostatnich 2-3 lat zwiększył się o około 30% – komentuje Urszula Mikulska z firmy doradztwa personalnego Experis. – Na wzrost popytu na programistów w dużej mierze wpływa globalny rozwój i zwiększenie zapotrzebowania na aplikacje mobilne, bez których codziennie na całym świecie wiele osób nie potrafi się już obejść – dodaje.
Przedsiębiorcy, szukając i zatrudniając programistów, kładą też nacisk na dokładność i umiejętności komunikacyjne. Istotne jest bowiem to, by pracownik potrafił nawiązać kontakt z klientem, któremu przygotowuje dany projekt. Zazwyczaj wymaga się też dobrej znajomości języka angielskiego, co m.in. pozwala na zapoznawanie się z różnymi zagranicznymi dokumentami technicznymi.
Wynagrodzenia proponowane programistom zaczynają się od kilku do nawet kilkunastu tys. zł miesięcznie.
- Wprawdzie wynagrodzenia nadal, jak na warunki europejskie, są niższe, ale wypłacane stawki powoli gonią zarobki zachodnich kolegów po fachu – mówi Mikulska.
Zobacz też: Jakich specjalistów potrzebuje Białystok? Sprawdzamy, kto nie powinien mieć problemów z zatrudnieniem
justyna.f@bialystokonline.pl