Spisy przeprowadzane są we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dane z Polski - jak zauważa Józef Oleński, prezes Głównego Urzędu Statystycznego - przedstawią obiektywną sytuację, w jakiej znajduje się dziś rodzime rolnictwo. A będą odzwierciedleniem ponad 1,85 mln gospodarstw. Z każdego z nich pojawią się dane dotyczące m.in. prowadzonej działalności rolniczej, użytkowania gruntów, powierzchni zasiewów, zwierząt hodowlanych oraz ilości sprzętu rolniczego w gospodarstwie.
Rachmistrzowie odwiedzą je po raz pierwszy jeszcze w sierpniu, by w ogóle poinformować rolników o spisie. Następnie od 1 września do 17 października trwać będzie tzw. samospis. polegać ma na tym, że każdy z gospodarzy na stronach www.stat.gov.pl, oraz www.spis.gov.pl będą mieli dostęp do elektronicznych formularzy. Tam też znajdzie się szczegółowa instrukcja wypełniania elektronicznych dokumentów. Należy pamiętać, że formularz - od chwili pierwszego zalogowania na stronie - można wypełniać przez czternaście dni.
Oczywiście wiadomo, że nie każde z gospodarstw ma dostęp do internetu. Dodatkowo między 8 września a 31 października ankieterzy przeprowadzać będą wywiady telefoniczne z tymi, którzy nie spisali się przez internet. W ostateczności odwiedzą też tych, który ani nie spiszą się przez sieć internetową, ani nie uda się z nimi skontaktować telefonicznie. Należy pamiętać, że rachmistrz musi mieć w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem, pieczęcią urzędu statystycznego i podpisem dyrektora.