Rok funkcjonowania rządowego programu in vitro. Nowe leki refundowane

2014.07.03 00:00
Wraz z rozpoczęciem lipca minął rok od początku realizacji "Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016". Dodatkowo na liście leków pojawiły się nowe preparaty stosowane w leczeniu niepłodności.
Rok funkcjonowania rządowego programu in vitro. Nowe leki refundowane
Fot: sxc.hu

Do rządowego programu leczenia niepłodności do tej pory zakwalifikowano 8 tys. par, w ciągu 3 lat liczba ta ma sięgnąć około 15 tys. W wyniku rządowego programu na świat przyszło 108 dzieci, a ponad 2 tys. kobiet jest w ciąży.

Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Ministerstwo Zdrowia wykazało się elastycznością przyznając klinikom dodatkowe środki, które można wykorzystać w postaci tzw. nadwykonań, czyli realizacji dodatkowych cykli.

- Mamy nadzieję, że w kolejnych latach współpraca będzie równie owocna z korzyścią dla pacjentów – mówi dr Grzegorz Mrugacz, dyrektor medyczny Kliniki Leczenia Niepłodności "Bocian" w Białymstoku.

Jednak mimo refundacji zabiegu in vitro, wciąż pozostawał on poza zasięgiem wielu par. Do tej pory finansowanie leków stymulujących niezbędnych do uzyskania ciąży odbywało się z kieszeni pacjentów. Ich koszt wynosił nawet 4 tys. zł. Od 1 lipca sytuacja uległa zmianie – na liście leków refundowanych znalazło się 13 preparatów stymulujących owulację.

Wśród 29 placówek z kraju realizujących program in vitro są trzy z Podlasia: Centrum Położniczo-Ginekologiczne "Bocian" w Białymstoku, które otrzymało ponad 10 mln zł na leczenie), Uniwersytecki szpital Kliniczny w Białymstoku (blisko 7 mln zł) oraz "Kriobank" Centrum Leczenia Niepłodności w Białymstoku (4 mln zł).

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1784 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39