"Rodzina 500+". Od kiedy można składać wnioski na nowy okres świadczeniowy?

2022.02.01 17:10
W tym roku wprowadzono parę zmian odnośnie programu "Rodzina 500+". Od stycznia obsługuje go Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od wtorku (1.02) można składać wnioski na nowy okres świadczeniowy.
"Rodzina 500+". Od kiedy można składać wnioski na nowy okres świadczeniowy?
Fot: pixabay.com

"Rodzina 500+" jest trochę zmian

Obsługę programu "Rodzina 500+" od stycznia prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotychczas zajmowały się tym samorządy. ZUS przyjmuje na bieżąco wnioski np. na nowo narodzone dzieci. Od lutego przyjmuje również dokumenty na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Wnioski, które zostały złożone jeszcze w ubiegłym roku, do ich zakończenia będą cały czas realizowane przez dotychczasowe organy. W związku z tym osoby, które dostarczyły dokumenty w 2022 r. na trwający już okres wypłaty świadczeń, czyli od czerwca 2021 r. do końca maja 2022 r. nie muszą składać ich ponownie za ten okres do ZUS.

Dokumenty nie są przyjmowane już w wersji papierowej. Chcąc uzyskać prawo do świadczenia w nowym okresie, rozpoczynającym się od 1 czerwca 2022 r., należy złożyć wniosek od 1 lutego tego roku. Można to zrobić drogą elektroniczną za pośrednictwem jednego z trzech kanałów wnioskowania: przez Platformę PUE ZUS, portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną. Już w poprzednich latach zdecydowana większość rodziców składała wnioski online. Każdy, kto będzie miał problem ze złożeniem wniosku, może zgłosić się po pomoc do ZUS.

Opiekunowie, którzy złożą dokumenty do 30 kwietnia 2022 r. dostaną pierwszą wypłatę świadczenia do 30 czerwca 2022 r. W przypadku późniejszego złożenia wniosków – wypłata nastąpi w ciągu 3 miesięcy.

Świadczenie będzie wypłacane przez wnioskodawcę na konto bankowe. Nie można będzie dostać gotówki do ręki.

Rozpatrywanie wniosku w sprawie przyznania świadczenia wychowawczego przez ZUS odbywa się w formie elektronicznej. Informacja o przyznaniu świadczenia 500+ będzie znajdowała się w skrzynce odbiorczej na profilu PUE ZUS – także, gdy wniosek został złożony przez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Przyznane przez ZUS świadczenie wychowawcze nie wymaga wydania decyzji administracyjnej.

Komu przysługuje świadczenie?

Świadczenie w ramach programu "Rodzina 500 plus" przysługuje na dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. O 500+ mogą wystąpić i mogą pobierać je: matka lub ojciec dziecka, opiekun faktyczny dziecka, opiekun prawny dziecka, dyrektor domu pomocy społecznej. Podobnie, jak w zeszłym roku z programu rodzinnego 500+ nie mogą skorzystać rodzice, których dziecko pozostaje w związku małżeńskim lub ma ustalone prawo świadczenia wychowawczego na własne dziecko. O 500+ nie mogą również ubiegać się rodzice, którzy pobierają świadczenie tego typu za granicą.

W programie 500+ rodzic zastępczy bądź dyrektor placówki sprawującej pieczę zastępczą może dostawać na podopiecznych odpowiednio dodatek wychowawczy lub dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego (również wynoszące 500 zł). Szczegóły dotyczące przyznania tych pieniędzy są opisane w ustawie z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Osoba sprawująca nad nimi pieczę będzie składała wniosek do ZUS. Do 2022 r. starostowie mieli czas, by poinformować opiekunów zastępczych i dyrektorów o nowych dla nich zasadach ubiegania się o świadczenie wychowawcze.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1529 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39